• Menu
  • Menu

Lyžařský areál Pustevny s první sedačkovou lanovkou na světě

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Moravskoslezský kraj » Lyžařský areál Pustevny s první sedačkovou lanovkou na světě

Pustevny

Lyžařský areál v nadmořské výšce  620-1095 m. Středisko nabízí 12,5 km upravovaných, z části uměle zasněžovaných, sjezdových tratí . Najdete zde  6 sjezdových tratí  různých obtížností a 9 lyžařských vleků a lanovku s přepravní kapacitou 5000 osob za hodinu. Sjezdové tratě jsou vhodné  jak pro začátečníky ( sjezdovka Pod Šumnou – blízko lanové dráhy na Poustevnách) , tak i pro zdatnější lyžaře (Lokomotiva). Černá sjezdovka Pod Kolibou jistě uspokojí i ty náročné lyžaře.

sjezdovka Pustevny – lanovka Raztoka

Sedačková lanovka Ráztoka

Ráztoka – dvousedačková lanová dráha. Původní lanovka (r.1940) byla první sedačkovou lanovkou na světě. Pro zvýšení turistického ruchu v této oblasti  navrhla lanovou dráhu firma Františka Wiésnera z Chrudimi. Původně navržená kabinová  lanovka nebyla realizována ,a tak Weisnerova strojírna technicky navrhla úplnou novinku – osobní sedačkovou lanovku. Pravidelný provoz unikátní lanovky byl zahájen 4 . března 1940. V té době vznikly i první sjezdovky na Pustevnách Sedačka byla v 50 letech nahrazena novou lanovkou a současná pochází z  80. let minulého století.

Lanovka Raztoka – Pustevny

Lanovka je v provozu celoročně, lanová dráha je využívána nejenom lyžaři v zimě , ale i turisty v letním období.Je zde půjčovna lyží, dětských skútrů, ski servis, lyžařská škola, restaurace a ubytování.

Areál je vzdálené 6 km od Frenštátu pod Radhoštěm . Atobusem je spojení z Frenštátu – směr Trojanovice, konečná Ráztoka, odsud pak lanovou dráhou. K horní stanici  lanové dráhy zajíždí autobusová linka z Prostřední Bečvy.Můžete jet také autem  na Poustevny , kde je záchytné parkoviště pro 200 aut.

Zajímavosti a výlety v okolí : Pustevny, Hora Radhošť, Bůh Radegast, Hora Kněhyně, Hora krtův Mlýn, Dolní Bečva, Prostřední Bečva

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *