• Menu
  • Menu

Leváda 25 Fontes

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Portugalsko » Madeira » Leváda 25 Fontes

Levády Madeira

Od vodopádu Risco jdeme další trasou a míříme k vodopádu a jezírku 25 Fontes.  Cesta vedede krásnou , i když ne vždy zrovna dobře schůdnou trasou. Máme slunečné počasí a tak jindy klouzavá cesta  je dramatická, ale ne nebezpečná. Scenérie v zalesněných partiích, průchody pod pokroucenými, z větví a stromů , vytvořenými podloubími. Nádherné výhledy v průsvitných částech trasy z úžasnými pohledy do okolní zelené, skalisky prostoupené, přírody.

Zástupy turistů, kteří tuto trasu také zvolili, jsou jedinou větší překážkou při vyhýbání se na úzkých , někdy nad srázy se vinoucími,  kamenných stezkách. Leváda 25 Fontes je navazující ,  o patro nižš,  souběžná trasa pod levádou Risco. Cílem této cesty je jezírko a vodoápdy 25 Fontes. Výchozím bodem pro tuto cestu jsme zvolili Rabacal.

Leváda – zavlažovací kanál na ostrově Madeira. Voda v levádách je čistá a průzračná. Leváda funguje na principu mírného klesání a je vedena ve svislé skalní stěně nebo tunelem.  Původní kamenné levády , v některých místech i s dřevěnými koryty jsou od počátku 20. století nahrazovány levádami betonovými, protože na ostrově nemrzne není ani ve velkých výškách problém s poškození betonu mrazem. Levády jsou široké 20-100cm a kvůli omezení odpařování jsou hlubší než širší. Levády Levády většinou začínají  ve výšce 1000 m nad mořem , v této výšce bývají  nejintenzivnější deště , prameny se nacházejí až ve výšce 1600m. Existence samotných levád je spojena s geologickým složením ostrova . Ostrov je vrcholem prastaré sopky.

leváda

Od 15. století , kdy na Madeiře žili první portugalští osadníci a kdy při subtropickém klimatu bylo nedostatek vláhy pro zemědělství postupně došli k poznání , že při velkém úhrnu srážek na severu a severozápadě , včetně dostatku vody na Náhorní plošině a v horách je potřeba nějak vodu dostat i do sušších a na vodu chudých míst.

Již v roce 1493 platil zákon, který nařizoval, že majitelé pozemků nesmějí bránit výstavbe, údržbě ani použití levád. Délka  200.  levád na ostrově je odhadována  na 2000 – 5000 km . Na využití levád fungují i dvě hydroelektrárny Nevada los Tornos (délka 106 km a výška 1000 m. n. m. Prochází i 16km tunely) a Nevada do Norte.  Na stavbu prvních levád byly používání černí a především arabští otroci

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *