• Menu
  • Menu

Svinoústí – Świnoujście, Polsko

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Polsko » Svinoústí – Świnoujście, Polsko

V přístavu Świnoujście

Po válce se Świnoujście stalo nejzápadnějším polským přístavem, leží v Západopomořanském vojvodství v severním Polsku. Přijíždíme sem z Rujány, se zastávkou na plážích v Damerow.

Lázně Świnoujście

Město se rozkládá na třech ostrovech Uznam,Wolin a Karsibór a na dalších 41. neobydlených ostrůvcích. Město je známé svými lázněmi, které  využívají k léčbě přírodní minerální vody /solanka s bromidem, jodidem a sodíkem/ a rašelinu. Solankové prameny jsou využívány již od roku 1887. Léčebný dům byl otevřen v roce 1910. V roce 1939 patřily lázně k největším v Německu. Po obnově lázní v 60. letech se lázně zaměřují především na léčení v oblasti ortopedie, neurologie, revmatalogie, kardiologie a léčby obezity.

Świnoujście
Świnoujście

Centrum města dotváří moderní architektura. Cesta návštěvníků, mimo návštěvy památek, muzeí a kostelů, vede k moři. Pěší korso ve Świnoujście je v sezoně oblíbeným místem pro návštěvníky a hosty. Koncerty a festivaly probíhají v místním amfiteátru na letním koncertním pódiu (Muszla Koncertowa/ i na přímořské promenádě /Promenada Nadmorska/.

Pláže, mlýn i maják

Dlouhé a široké písčité pláže, možná nejširší a nejdelší v Polsku,  lákají  na koupání a provozování vodních sportů. Procházka před západem slunce po písčité pláži k dlouhému kamennému molu s větrným mlýnem a obřími loděmi na horizontu, kde v odlesku slunce létají nad vodou kiteboardisti, je opravdovým zážitkem. Sošné medúzy při břehu pak dotvářejí ateliérovou scénu i báječnou atmosféru pro všechny.

Świnoujście
Świnoujście

Pevnostní architektura

Opevnění, forty, pozorovatelny i protiletadlové i pobřežní  baterie. Mimo to, že Svinoústí je přístavem, spočíval strategický význam města především v tom, že kontrolovalo hlavní přístup do Štětína, tedy jednoho z největších baltských přístavů.

Opevnění jsou umístěna na obou březích Swiny. Všechny objekty jsou velmi dobře přístupné a oba muzejní forty  Westbatterie (Fort Zachodni), Ostbatterie (fort Gerharda), stojí za návštěvu. Jsou otevřené prakticky neustále.

Fort Aniola
Fort Aniola

Fort AniolaAndělská pevnost s radarovým nástavcem z druhé světové války je z 50. let 20. století. Zajímavostí je, že vzorem je Hadriáův hrad v Římě.  Fort Aniola. Poslední Západní pevnost sloužila ještě v roce 1962 sovětské armádě.  Nyní je zde vojenský skanzen. /podrobně popsané http://zapisnik.fortif.net/.

Výlety lodí i na kole

Na kolech se dostanete cyklostezkou do německého letoviska Ahlbeck a Heringsdorf.   Mimo ubytování v penzionech a a hotelech je zde velký kemp pro 1200 osob. Ze zdejšího turistického přístavu je možné  podnikat lodní výlety do okolí. Řeka Swina spojuje obě poloviny města, na druhou stran na ostrov Wolin se dostanete kyvadlovým  trajektem Trajektovou dopravou se dostanete do dalších přístavů v Polsku, Německu i Skandinávii.  Z města Świnoujście jsme se trajektem, který je několik kilometrů za městem, převezli přes řeku a pokračovali do dalšího oblíbeného přímořského města Miedzyzdroje.

kiteboarding Świnoujście
kiteboarding Świnoujście

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *