Návštěva v Karlovarském kraji
Po krásném výletě ke Třem křížkům a západu slunce nad Upolínovou loukou, po noci strávené v klášteře premonstrátů v Teplé a návštěvě starého klášterního hřbitova jsme ještě zastavili v historickém městečku se stejným názvem Teplá.
Teplá
Město ležící v Tepelské vrchovině v údolí na řece Teplá, 12 km východně od Mariánských Lázní. Město je svou rozlohou deváté největší v České republice a je větší než Hradec Králové i Olomouc.
Teplá vznikla jako osada se zemskou bránou a celnicí na tehdejší hranici českého přemyslovského knížectví. Tepelská celnice byla jednou z nejvýznamnějších v zemi.Ve 12. století pokračovala německá expanze na české území, která skončila odtržením sedlecké provincie. Důrazným ochráncem českých práv se stal velmož Hroznata. V roce 1193 založil z hospodářských důvodů poblíž své tvrze Teplá premonstrátský klášter, který časem převzal hlavní tíhu obrany zemské stezky.
Centrem města vede svažité Masarykovo náměstí, kde stojí stará radnice čp. 1 z počátku 18. století, barokní jednopatrová budova s mansardovou střechou a pětibokou zvonicí. Významnou stavbou je stará latinská škola z roku 1574, založená opatem Janem Myšínem. Ve městě je několik barokních domů. Dominantou města je pak z části poškozený děkanský kostel sv Jiljí.
Kostel sv. Jiljí
Kostel vybudovaný pozdně barokně v letech 1762-65 tepelským stavitelem Václavem Hausmannem na místě straší gotické svatyně. Z kvalitního barokního zařízení je hodnotný hlavní oltář z roku 1724, který sem byl v roce 1785 převezen ze zrušeného klášterního kostela v Chotěšově.
Barokní sloup Nejsv. Trojice
Barokní sloup se nachází uprostřed náměstí a hned na první pohled upoutá každého svou bohatou sochařskou výzdobou. Architektem je tepelský stavitel Wolfgang Braonbock a sochy jsou od žlutického sochaře Oswalda Josefa Wendy.
Na balustrádě stojí sochy bl. Hroznaty, sv. Rozálie a Jana Nepomuckého, na podstavcích ve střední části sv. Václav, Florián a Leopold. V nejvyšší části jsou sochy sv. Norberta, Vojtěcha a Quodvuldtea.
Přidat komentář