• Menu
  • Menu

Morské Oko

Pleso ve Vysokých Tatrách

Morské Oko je největší pleso ve Vysokých Tatrách a leží na polské straně ve výšce 1395,4 m.n.m. Pro turisty znalých Tater je zajímavé vidět známé tatranské vrcholy z Polska:  Mengusovské štíty, Malý a Veľký Žabí štít a především Rysy.

Morské oko
Morské oko

Morské oko

K Morskému Oku vede asfaltová cesta, proto je tento „výlet“ hodně navštěvovaný rodinami s dětmi, kteří  využívají možnosti nechat se odvést značnou část cesty na voze taženým koňmi.

Trasa: z Nového Smokovce do Lysej Poľany je to cca 37 km což trvá přibližně 50 minut. Auto jsme nechali  na parkovišti na slovenské straně. Celodenní parkování je za 5 Euro. V nedalekém obchodu jsme vyměnili pár zlotých a vyrazili. Po cca 15 minutách jsme došli ke vstupu do rezervace, kde jsme zaplatili za vstup a vydali se dál po cestě. Podle ukazatele to má být 2,20 hod. V trekových botách je chození po této cestě, až na pár krátkých úseků, které vedou lesem utrpením. Odměnou nám bylo ale pěkné počasí a jak jsme se blížili k plesu i pohled na Dolinu Rybiego a okolní štíty.  Pokud se rozhodnete podniknout tuto trasu pěšky, vezměte si sebou dostatek pití a svačinu.  Od Poľany, kde je konečná zastávka vozu, je třeba ujít dalších 20 minut. Cesta končí přímo u plesa a chaty. Ta patří mezi nejstarší ve Vysokých Tatrách. Je pojmenovaná po vědci Stanislawovi Staszicovi, který pleso zkoumal. Pleso má rozlohu 34,93 ha a hloubku až 50,8m.

Vysoké Tatry
Vysoké Tatry, a těch turistů…

Po krátké přestávce u chaty  jsme se rozhodli opustit davy lidí, kteří neustále přicházeli a raději jsme se šli projít kolem plesa. Dá se celé obejít a nabízí se další krásné výhledy. Ve vodě jsme se trochu osvěžili.  A vydali se na cestu zpět, tentokrát s koňským povozem. Na vozík se vejde 15 lidí a platí se  30 zlotých na osobu. Dá se zaplatit i v eurech. Cestou míjíme unavené turisty a jízdu si užíváme.

Morské oko
Morské oko

Turistická mapa, kterou si prohlédneme dodatečně ukazuje další Čierne pleso, jen 30 minut vzdálené od Morského Oka,.

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


komentářů