Syrečky
Když se v naší rodině řekne slovo syrečky (olomoucké tvarůžky), je jasné, že je nedělní snídaně. Dobrý chléb s máslem, čerstvý česnek, trochu chilli a na ozdobu něco zeleného, lahodný čaj nebo káva s mlékem. My syrečky prostě MILUJEME.
Dalo by se říci, že jsme fajnšmekři už desítky let, my i děti od útlého dětství. Můj dědeček měl syrečky k snídani každý den. A to někdy opravdu hodně uleželé. Občas, jak děda říkal, se syrečky hýbaly. Rozumějte, že z nich vykukovali červíci. Ty pak odkrojil a jako lahůdku hodil ven slepicím.
Loštice a tvarůžky
V létě jsme jeli přes malé městečko Loštice a tak bylo téměř naší povinností muzeum a město syrečků pořádně prošmejdit. Navštívili jsme zdejší Muzeum Olomouckých tvarůžků, podnikovou prodejnu. Honza ochutnal v cukrárně tvarůžkovou zmrzlinu, ale to teda je na mě už moc! Od syrečků jsme zaběhli ještě do zdejší krásné Synagogy.
Olomoucké tvarůžky
Olomoucké tvarůžky je jediný původní český sýr s chráněným zeměpisným označením /CHZO/. O vyhledávané pochoutce pochází první písemná zmínka z 15. století. Olomoucké tvarůžky jsou neodmyslitelnou součástí české kuchyně!
Olomoucké tvarůžky se v prostorách A.W. spol. s.r.o. vyrábějí nepřetržitě od roku 1876, přičemž v současné době jde o jedinou výrobu na světě. Zakladatel firmy Alois Weisses, a jeho následovníci vždy pečovali o to, aby tento jedinečný výrobek odpovídal tradici, standardům a požadavkům své doby. Důkazem jsou pak jistě spokojení zákazníci u nás i v zahraničí. Každoročně se vyrobí na 2000 tun této delikatesy. Tvarůžky se vyrábějí ve více než 30 různých tvarech a hmotnostních variantách.
Olomoucký tvarůžek
Má svou charakteristickou vůni, lahodnou chuť, velmi nízký obsah tuku. Je zdrojem energie a bílkovin, je lehce stravitelný, bez chemických přísad s přiměřeným obsahem vápníku, fosforu, železa a vitamínů.
Nové muzeum bylo otevřeno 26. července 2014. Původní muzeum Olomouckých tvarůžků bylo otevřeno v roce 1994 v místě původní výrobny a přispělo k popularizaci tohoto jedinečného sýru.
Nové muzeum je bezbariérové a v opravdu pěkných prostorách se seznámíte s historií Olomouckých tvarůžků od nejstarších pramenů do současnosti. Zajímavou prohlídku ukončíte vstupem do podnikové prodejny.
Otevírací doba
Muzeum je otevřené : Leden – Prosinec 9 – 17.30 hodin
Cena: 50 Kč
Snížená cena: 30 Kč
Rodinné vstupné: 90 Kč
Poznámka:
Snížené vstupné: studenti do 26 let, senioři: 30 Kč. Zdarma: děti do 6 let, osoby ZTP, majitelé karet Olomouc Region Card a hosté A.W.
Na prohlídku si vyhraďte 1- 2 hodiny
Přidat komentář