• Menu
  • Menu

Loučení s Myanmarem MT 28

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Myanmar /Barma/ » Loučení s Myanmarem MT 28

Je konec, konec barmského putování. Jedeme na letiště a a snažíme se ještě do sebe nasoukat poslední kousky této zajímavé země. Cesta na letiště trvá hodinu a já si přehrávám v hlavě film. Hlavní postavou je Barma, země tisíce pagod, země úsměvů. Vidím nádherné lidi, lidi těžce pracující, vidím typický mlžný opar vznášející se nad vesničkami i velkými městy, opar,  který není ničím jiným  než dýmem plápolajících ohýnků, povozy tažené koňmi a buvoly dokreslující  doby dávno minulé.  Motorky, troubící náklaďáky, těžké stroje, rozbité  cesty i moderní silnice, jednoduché chýše i luxusní hotely, ženy se stříbrnými nádobami na vodu, vidím pouliční tržiště s nepřebernými druhy  zboží, všemožnými druhy čerstvé zeleniny, hromadami drůbežích pařátů i celé býčí nebo buvolí půlky, voňavé květiny i buchty s kokosem, tomu všemu vévodí  obrovská škála barevných hedvábných nebo lotosových látek a šálů.

pagoda Shwedagon

Mám před sebou muže, ženy a děti, smějící se, někteří  odhalující červené zuby,  bafající cigára, čí žvýkající betel. Sklizeň rýže mi připomíná černobílé filmy ze žní  s Jindřichem Plachtou někde z padesátých let. Před očima vidím ženy, muže i děti, kteří provozují, u nás již zaniklá, řemesla. Nezapomínám na zástupy mnichů v oranžových i červených hábitech.

Sittwe

Nezapomenu na město Mrauk-U ani na Bagan, nezapomenu  na Pavoučí ženy, mám před očima překrásné panomarata z hor v Kalaw i nádherné pláže a rybáře v Ngapali, zlatem se třpytící obrovskou pagodu Shwegadon, teakový chrám Shwe-Yaunghwe-Kyaungi , teakový most U Bein Bridge, jezero Inle, , známý Mingun,  řeky Kaladan a Iravádí a Lay Myo, město Sittwe a na mnoho a mnoho dalších míst, zážitků a lidí…Barma jde rychle s pokrokem. Mobilní a počítačové technologie, fax i internet.

hory u Kalaw

Téměř nikdy se nedívám z okénka letadla směrem dolů k zemi. Tentokrát, ale dělám výjímku, pod námi je rozlehlá země s rozsetými drahokamy, které se třpytí, jsou to nejenom tisíce pagod, ale je to také třpyt naděje a svobody, kterou si Barma zaslouží.

pláž Ngapali

Bylo mi ctí poznat Džíje a jeho rodinu a bylo mi ctí poznat nádhernou zemi jakým Myanmar -Barma je.

Odlet z Barmy

na začátek cestopisu

cestopis předcházející den

cestopis následující den THAJSKO

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *