• Menu
  • Menu

Nábřeží  Maxipsa Fíka v Kadani

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Ústecký kraj » Nábřeží  Maxipsa Fíka v Kadani

Kadaň

I krátký pobyt v královské Kadani v době voleb stál za to. Ubytované jsme byly v centru starého města. Přes krásné náměstí, kolem  starých  domů i nejužší /Katovu/ uličku v České republice,  jsme se posunuly nejdříve na procházku po hradbách s krásným výhledem na řeku Ohři. Kolem orloje jsme pokračovaly po Nábřeží Maxipsa Fíka až k cyklistické ocelové  lávce, jež pomáhá překonat výškový předěl nábřeží a Kadaňského stupně a zajišťuje plynulý přechod do volné krajiny směrem na Klášterec nad Ohří. Vystoupaly jsme nad lávku Vítka Brandy až ke kostelu Zvěstování Panny Marie a Čtrnácti svatých pomocníků. Zpět jsme ještě došly na přehradu a udělaly si pěknou procházku na Úhošť. Pak už jsme pokračovaly do míst našeho dalšího ubytování, poblíž hradu Hasištějn

Kadaň

Nábřeží  Maxipsa Fíka

Nábřeží Maxipsa Fíka naleznete na levém břehu řeky Ohře. Jedná se o pěší a cyklistickou promenádu, na které najdete spoustu zábavy. Nachází se zde několik lákadel pro děti: létající kola, křeččí kolo nebo vodní atrakce. Díky přívozu „velryba“ se můžete sami dostat na druhou stranu řeky Ohře! Plastika velryby slouží jako malá loďka, její pohyb je ovládán ručně pomocí lana ukotveného na skále protějšího břehu.

Nábřeží Maxipsa Fíka

Na nábřeží můžete dále využít místního skateboardového hřiště, zajezdit si na kole, bruslích, a nebo se jen projít a dát si něco dobrého na zub. Najdete tu restauraci a hotel Split i půjčovnu loděk,  kde kromě plavidel nabízejí také občerstvení. Promenáda začíná u kostela Stětí sv. Jana Křtitele, vede podél kadaňského hradu až ke Kadaňskému stupni.

Nábřeží Maxipsa Fíka

Po cestě natrefíte na kovovou plastiku Fíka i sochu Fíka s Ájou. Dále je na nábřeží k vidění skulptura Kadaňského orloje s názvem „Pocta Mikulášovi z Kadaně“.  Ani o kulturu tu není nouze! Nedaleko nábřeží se nachází lesní scéna Amfík, kde se v letních měsících pořádají koncerty, promítání i divadelní představení.

Hrad a Nábřeží Maxipsa Fíka

Kadaň, domov Maxipsa Fíka

Maxipes Fík je kadaňským patronem z mnoha důvodů. Je téměř kadaňským rodákem, ve skutečnosti se narodili ve vesničce Ahníkov, jak jistě fanoušci kultovního večerníčku vědí. Ahníkov se dříve nacházel nedaleko Kadaně, ale v roce 1985 zanikl z důvodu rozšiřování hnědouhelného lomu. A tak jsme si Fíka tak trochu přivlastnili my v Kadani! Rudolf Čechura, autor této úžasné postavičky, v Ahníkově působil jako učitel a navíc několik let pobýval i v Kadani. Dalším důvodem, proč Fík ke Kadani patří, je nepochybně Josef Dvořák, který Fíkovi propůjčil svůj hlas. I tento slavný herec vyrost v Kadani a dodnes se k nám rád vrací! Musíte tedy uznat, že Maxipes Fík ke Kadani chtě nechtě patří.

Nábřeží Maxipsa Fíka

text nábřeží : https://kadan.eu/nabrezi-maxipsa-fika/

Orloj v Kadani

Měří přes pět metrů, váží více než pět tun. A je novou dominantou kadaňského Nábřeží Maxipsa Fíka. Dílo je poctou tvůrci stroje Pražského orloje Mikulášovi z Kadaně 1350 Kadaň -1419 Praha). Oproti originálu je orloj jednou tak velký. Nefunkční orloj je ze  zadní strany i z boku otevřený, takže každý uvidí, jak stroj zevnitř přesně vypadá. Dílo, společně s dalšími desítkami lidí,  ztvárnil Karel Meloun, umělecký kovář a sochař z Klášterce nad Ohří. Orloj je na nábřeží Ohře v Kadani od října 2014.

Kadaňský orloj

 

Kostel Čtrnácti  svatých pomocníků

Poutní  kostel Zvěstování Panny Marie a Čtrnácti svatých pomocníků v Kadani se nachází na ostrohu nad řekou Ohří.  na jihozápadním okraji Kadaně při staré cestě do Klášterce nad Ohří.  Je chráněn jako kulturní památka České republiky.

kostel Zvěstování Panny Marie a Čtrnácti svatých pomocníků.

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *