• Menu
  • Menu
Tongariro National Park Visitor Centre

Nový Zéland 3

Národní park  Tongariro – zelený ráj

18. 2. Na Novém Zélandě jsme vstávali pořád hrozně brzo, někdy to mělo svůj důvod, když jsme šli dlouhý trek, jako třeba Tongariro Crossing. Tam jsme vylezli na první ze sopek – Ngauruhoe (2 291 m) – nepříjemný výstup i sestup suťovištěm. Nahoře obrovský kráter, ale trochu nuda. Kdyby aspoň trochu soptila:)

Sopka v Tongariro crossing

Celý trek vede sopečnou oblastí přes prastaré prababičky krátery, kolem je vidět obláčky dýmu a cítit síra, jezírka mají žlutou barvu. Pokračuje národním parkem Tongariro s horkými prameny, ostrůvky trávy a keře a pak sestoupí do tropického lesa-pralesa se stromy obrostlými mechem, dřevěnými chodníčky, můstky přes potoky – zelený ráj.

Cerveny krater v Tongariro crossing

Národní park  Tongariro/Tongariro National Park Visitor Centre/ – byl založen v roce 1887 a je to první národní park, který byl na Novém Zélandě založen . Nachází se  v srdci Severního ostrova.  Park je místem překvapení a extrémů. Je to oblast klidných luk a lesů, pasoucích se ovcí , barevných jezer až po 3 aktivní sopky s posvátnou a nejvyšší horou Severního ostrova, horou domorodých Maorů,  Mt. Ruapehu , vysokou 2797 metrů. Najdeme zde termální prameny, desítky vodopádů , kráterová jezera i poušť (jedinou na Novém Zélandě). Centrem národního parku je Whakapapa Village, která se nachází na severu parku. Táboření je možné kdekoliv v úseku  mezi chatami Waihohonu a Whakapapa Village – „Northern Circuit“ a to v blízkosti chat nebo minimálně 500 m od cesty. 

Roku 1993 byl národní park Tongarino zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Hory ležící v srdci parku mají kulturní a náboženský význam pro lidi Maori a  symbolizují duchovní vazby mezi jejich komunitou a  prostředím v kterém žijí. Park je vhodný pro pěší turistiku, cyklistické výlety nebo třeba jízdu na kajaku./Tongariro National Park Visitor Centre – Whakapapa Village/

Cestopis následující den

Cestopis předchozí den

.

JANACO

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.