• Menu
  • Menu

Nepál 13 duben 2023 – Lobuche 4900 m

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Nepál » Nepál 13 duben 2023 – Lobuche 4900 m

Dzongla Lobuche

Dnes nás čeká přesun do Lobuche, lehké stoupání přes ledovcové morény. Jak jsem byla včera plná energie tak dneska jsem úplně bez šťávy, asi na mě doléhá náročnost vysoké nadmořské výšky. Ale nic mi není, takže to chce jen opravdu pomalý krok. Dnešní den není kromě nadmořské výšky nikterak náročný. Plazím se jako šnek. Po včerejšku holt potřebuju nějakou tu regeneraci.

base camp Lobuche

Míjíme základní tábor k výstupu na Lobuche East 6090 m, kde zůstává několik expedic, které si vybrali tento vrchol jako svůj cíl, nebo dělají aklimatizační výstupy na vyšší vrcholy jako Ama Dablam a hlavně ten kopec ze všech nejvyšší Mt Everest 8848m n m. Potřebuju docela na záchod, ale tady to teda není zrovna ideální, všude chodí lidi a není se kam schovat. Nedá se nic dělat, když musíš tak musíš. Ona ta místní strava dává střevům celkem zabrat.

nádherný výhled na Amáček

Napojujeme se zas na pár dní na hlavní dálnici na Everest a je to opravdu znát. Už teď mi chybí ten klid, ale těším se i na společnost dalších lidí. Vůbec se mi tu nelíbí, každou chvíli proletí nad hlavou vrtulníky, kdyby nad hlavou, spíš skoro vedle hlavy. A ten rámus, který se rozléhá mezi stěnami hor, je opravdu neříjemný. Všude spousty lidí a hluku. Jako není to zas tak hrozné, ale po týdnu v odlehlejších oblasti je to lehce šok.

expedice směr Everest

Lobuche

Náš dnešní cíl je vesnice Lobuche 4900m n m. V Lobuche a Gorak Shepu,  se to teď mísí jak turisty tak expedicemi, kteří míří do základního tábora pod Everestem. Zároveň je plná sezóna výstupu na Everest a účastníci míří na Lobuche peak aklimatizační šestku, a tak hodně využívají stejné lodge s turisty. My tím, že jsme malá skupinka pouze dvou, tak nám hrozí, že i když máme potvrzené rezervace, může přijít větší skupina, která znamená víc peněz a my můžeme mít smůlu s hledáním vhodného příbytku. Tak nás Dawa varuje, že to tu může být problém a ať se připravíme i na možný diskomfort.

vesnice Lobuche

Cesta mírně stoupá,  ale protože na mě dnes padla taková únava, tak i lehký kopec je více náročný. Cestou se kocháme výhledy na další kopce a zase se nám ukáže Ama Dablam ve své kráse.

cestou Ama Dablam

V Lobuche potkáváme spousty expedic na Everest, skupiny si sem na pár dní odskočily ze základního tábora, aby si vylezli na Lobuche East a tak je všude okolo docela rušno. Večer chceme hrát karty, ale lodge je plně obsazena a tak musí nosiči pryč, aby bylo místo pro ubytované. Stoly se prohýbají žrádlem, nenasytní horolezci si objednávají třeba i 3 večeře. Dawa je z toho smutný, jak se zde plýtvá jídlem. Hladový nenasyta neodhadne kolik toho opravdu dokáže sníst a tak spousta jídla opravdu končí někde v koši. Hemží se to tu všemi národy, dokonce i ruská expedice je tu. Nepál je jedna z mála zemí, kam teď mohou Rusové cestovat. Dawa zde potkává své kolegy z jeho agentury Himalaya Wonders, kteří míří na vrchol Everestu. Seznamuju se se zajímavým týpkem, je to američan, úplně slepý a má namířeno až na vrchol Everestu. Potřebuje doprovod, tudíž s ním šerpa jde z Lukly s jeho rukou na rameni. Neuvěřitelný výkon. Přeji mu mnoho štěstí a úspěšnou expedici.

zasloužená pizza v Lobuche

Dneska se tu dost paří, ale má únava mi nakazuje jít brzo spát. Dokonce ani Dawa nedostane pokoj a musí spát s ostatními guidy ve společenské místnosti. Je tu opravdu natřískáno.

Začátek cestopisu Nepál 1

foto Jan Vrzal

zapadající slunce v Lobuche
Andy

Ve 12. letech mě rodiče poslali samotnou do Kanady a USA. Poznamenalo mě to a tak jsem asi cestovatel. Hodně jsem od té doby viděla a poznala a hodně ještě poznat chci.Tak uvidíme !

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *