Nepál – stát , kde leží se svými 8 846 m nejvyšší hora světa Mount Everest. Federativní demokratická republika Nepál (Federál Democratic Republic of Nepal, Sanghiya Loktantrik Ganatantra Nepal) leží ve střední části Himaláje. Tento hornatý stát, který leží v jižní Asii sousedí s Čínou a Indií. Hlavní město je Káthmándú ( 1,7 mil. Obyvatel). Území je 148 000 km2, ale nadmořská výška v této nevelké zemi klesá z 8000 až na 100 m.n.m. 350 km od Káthmandú leží mezi bažinami malá nepálská víska Lumbiní, zde pod posvátným stromem Bodni se narodil královně Majadévi asijský vizionář Siddhárta Gautama . V pětatřiceti letech se mladý princ stal Budhou. Do vesničky začali proudit věřící ze všech končin světa a chudá vesnička se pomalu stává nejenom turistickou mekkou buddhismu.
Kdo z nás by nechtěl vidět Mount Everest, kdo z nás by nechtěl spatřit další osmitisícovky? Není všem dáno a tak jen málokomu se podaří shlédnout náš svět z nejvyššího vrcholu světa a navštívit místo, kde se narodil Budha. V Nepálu najdete hodně horských vůdců, kteří jsou připraveni Vám udělat trek na míru. My třeba máme dobrou zkušenost s Dawa Tamang , Prakash Sundas, Ajaya Dahal a mnoho dalších. Proto berte následující řádky jako návod, povzbuzení, nebo reklamu, jak se na takovou pouť vydat, co vás čeká a, kde se třeba můžete přihlásit nebo informovat….
Nepál , jako hornatá a himalájská oblast se spoustou vrcholů, je ideální pro lezení a expedice. Nepál má zhruba 1300 hor, větší část pohoří zasahuje nad 5500 m až 8850 m. Vrcholové horolezectví v Nepálu je považováno za velké dobrodružství, je to sport, povolání či rekreační činnost při kterých budete neopakovatelně překvapení. Lezení je těžší, protože se pohybujete ve větších nadmořských výškách. Nepálský Himaláj je nejvhodnější pro nabytí zkušeností v lezení v Nepálu je více než pokládání rukou a nohou na skály, led či sníh, ale je to výzva a odhodlání, dostat se na vrchol světa. S nádhernými Himalájemi si tento národ zachoval svoje přírodní krásy, stejně jako kulturní tradice, které je možné pozorovat při expedicích. Nepálská horolezecká trasa vás provede skrz divoké a panenské regiony, které jsou většinou mimo dosah normálních turistů. Expedice jsou fyzicky velmi náročné a vyžadují individuální schopnosti, zdolávat ledový a zasněžený terén. Pomocí háků, lan a dalších horolezeckých pomůcek, dosáhnete nejen vrcholu, ale také věčného klidu. Nepál je vyhledávaným cílem pro horolezce po celém světě .
Hovoří se zde nepálsky. Geografická poloha země a důsledky politiky minulých let vrhly tuto zemi mezi chudé země světa.
Historie
Co se týče historie, bylo území dnešního Nepálu osídlováno tibetskými kmeny, které zde vytvářely knížectví. Království zde bylo vytvořeno v 2. pol. 18. století , kdy si Nepál podmanili Gurkhové.1815-1816 vpadla britská vojska do Nepálu a Nepál musel Británii podstoupit část území. V roce 1923 Británie přiznala Nepálu samostatnost.Roku 1950 byl svržen rod Ránů, který zde vládl 105 let a v tu dobu byla obnovena moc staré královské dynastie. Následovala občanská válka v roce 1959 , do roku 1990 byl Nepál absolutní monarchií, v roce 1995 se dostali k moci dokonce na devět měsíců komunisté, republika vznikla až 28. května 2008.
Mezi nejpočetnější etnika v Nepálu patří Chetríjové, horští Brahmáni, Magarové, Tharuové, Tamangové, Nevěrci, Muslimové, Kamilové Jádové… . Státním náboženstvím je Hinduismus, (přes 80%) následuje buddhismus (přes 10%), islám ( přes 4%), kirátský šamanismus, křesťané a džinisté …
Jako platidlo se používá nepálská rupie (Nepalese rupee).
Nepál byl pro cizince uzavřen až do roku 1951 , nyní je považován za turistický ráj a každý rok jej navštíví nejméně 200 000 turistů.
Přidat komentář