• Menu
  • Menu

NP BAKO – borneo 5

Nightwalk NP Bako

Vzhledem k tomu, že jsme první den v NP Bako viděly asi tak 2 makaky a zbytek zvířátek se nám zatím úspěšně schovával (asi i proto, že jsme si zvolily trail na pozorování všech možných i nemožných vegetačních pásů a šli docela rychle), volíme jako večerní program night walk s místním guidem. Ten začíná v 20hod a stojí 10 ringidů (=cca 60kč). Takže po zevlení na pláži a dřívější véče, zpestřené prasátky, přicházíme kol 19:50 jako první (i před němcema!) na recepci, platíme poplatek a další turisti na sebe nenechávají dlouho čekat. Chvilku po 20 hod je už celá skupinka cca 8mi lidí nastoupená v půlkruhu kol průvodce, který nám říká jaký tady žijou zvířátka a jak je těžký je spatřit. Vousatý divoký prase (sockující jídlo) sme už viděly z terasy během večeře a zbytek zvířátek je buď „vzácný“ nebo „velmi vzácný“ (=náš guide ho viděl 2x od roku 2009)….takže říkám Andy, že to v překladu znamená, že se za 60 kč projdem v noci džunglí a uvidíme kulový….

Zelená zmije

Naštěstí průvodce mě asi po 20metrech vyvádí z omylu. Nejdřív nám říká, ať počkáme a odbíhá někam do džungle a za minutku se vrací, ať se dem juknout na zelenou zmiji. Prej si máme dávat pozor, že je pro člověka smrtelně jedovatá. Naštěstí se obecně moc nehýbe-prostě jen sedí (nebo leží nebo co je to, co dělaj hadi…) na větvi, maximálně se posune výš (před den) a níž (na noc) a číhá na žáby. Naštěstí sou jí evidentně blesky, nás šílených fotografů, docela ukradený, tak když se i poslední turista dovyblbne, můžem pokračovat dál bez jakékoliv ujmy na zdraví. Vracíme se na cestičku a nabíráme (nečekaně) směr džungle.

zelená zmije
zelená zmije

a pak další zvířátka…

Na začátku nám bylo řečene, že tahle tour je o sdílení zážitků, takže pokud kdokoliv z nás uvidí jakýkoliv zvířátko, tak se o to má podělit i se zbytkem skupiny. Vykoukáváme si oči, jak jen to jde, ale ať se snažíme sebevíc, jediný, kdo něco vidí jsou naši guidi- po zmiji je to stonožka (jasně černá ve tmě, kdo by si nevšiml…), pak motýla (sme zas přemýšleli, jak ho tam přilepili J ), ptáčka (na toho jim bohužel nezbylo dost lepidla nebo ho přilepili špatně, protože bere roha než stihnu vytáhnout foťák), pavouk, jedovatý vodní had (který se pro změnu fofrem zahrabává do bahna), pakobylka (podle Andy strašilka- jednoduše hnědý hmyz vypadající jako větvička s dlouhýma nožičkama) si po 2 fotkách znuděně lehá na list, aby nemělo ani cenu fotit. Jooo, přírodě prostě neporučíš J Celou tour jsme završili „pozorováním mousedeera“, v našem podání =zoufalá snaha zahlídnout v dálce v džungli nějaký 2 zářící očíčka. Průvodci nám řekli, že je to mousedeer, tak určitěěě, že…. 😀

pakobylka
pakobylka

Původně nám bylo řečeno, že procházka bude trvat cca hodinku a 30min cesta zpátky, nakonec z toho byla spíš 1h15min a cesta zpátky cca 15min a ačkoliv se to na začátku nezdálo, ve finále jsme viděli docela dost, i některé fotky nám vyšly překvapivě hezky (jak ostatně můžete sami posoudit v galerii). Každopádně sama o sobě procházka noční džunglí je super zážitek. V černočerný tmě bysme byli bez čelovek úplně ztracený, všude kolem něco houká, cvrká, píská a nevim, co leze. Taky byla klika, že sme byli malá skupinka, nevim, jak to maj kluci v léťě, ale řekla bych, že po 8mi lidech se asi chodit nebude. Takhle to bylo příjemně komorní, byl čas na focení a přitom se dlouhou nečekalo, guidi byli zlatí a všechno nám ochotně ukázali a vysvětlili, takže balte batoh, kupujte letenky a hurá na Borneo!

cestopis následující den

cestopis předcházející den

Andy

Ve 12. letech mě rodiče poslali samotnou do Kanady a USA. Poznamenalo mě to a tak jsem asi cestovatel. Hodně jsem od té doby viděla a poznala a hodně ještě poznat chci.Tak uvidíme !

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *