Jezero obklopené horami
Arménie byla kdysi obrovskou prosperující zemí. Měla tři krásná velká jezera a velkou moc. Jenže to už je dávno pryč. Její rozloha se, stejně tak jako významnost, časem zmenšovala. A jak byla dřív Arménie velká? Nejlépe to odhadneme podle jezer. Jedno jezero jí vzali Turci. Bylo to jezero Van, okolo kterého bylo povražděno na 2 milióny Arménců! (Stalo se tak přesně před 100 lety v roce 1915. Do dnešních dní tuto genocidu Turci popírají.)
Druhé zmizelo za hranicemi Ázerbájdžánu. Není se čemu divit, že s oběma těmito státy má Arménie uzavřené hranice. A tak jediné jezero, které ještě Arméncům na území zbylo, je jezero Sevan.
Jezero Sevan
Jezero Sevan se rozprostírá severovýchodně od Jerevanu a je opravdu obrovské. Leží v nadmořské výšce 2000 m a kolem dokola je obklopeno ještě vyššími horami. Po břehu celého jezera vede silnice, na které Arménci prodávají čerstvě vylovené ryby. Prodávající poznáte podle toho, že stojí u silnice a s rukama nad hlavou ukazují, jak jsou jejich ryby velké. Seženete tady ryby jak syrové tak uzené nebo i pečené.
Pokud se ocitnete v Arménii, jeďte se k Sevanu podívat. Nedokončené hotelové rezorty nebo polorozpadlé vesničky zde kontrastují s nekonečnou vodní hladinou a krásou okolní přírody. I pro návštěvníky, kteří mají rádi historii a památky, se zde najde spousta zajímavostí.
Hřbitov nad vesnicí Noradus
Příkladem může být historický hřbitov nad vesnicí Noradus. Ten se nachází na západním břehu zhruba uprostřed jezera na kopečku nad vesnicí, takže je vidět už z hlavní silnice vedoucí okolo jezera Sevan. Cesta na hřbitov skrz vesnici je výborně popsána, proto se tady určitě neztratíte. Typické kamenné náhrobky, za kterými jezdí turisté z celého světa, zde byly tesány od středověku až do dnes. Hřbitov je sice oplocený, ale protože se tu i nadále pohřbívá, je otevřeno nonstop. Žádné vstupné, žádné omezení. U vchodu je hned několik cedulí popisujících význam celého objektu. A přímo na hřbitově je i několik stojanů, u kterých se s pomocí chytrých telefonů dozvíte podrobnosti o nejvýznamnějších náhrobcích.
Nestihnete se ale ani začíst a už tu budou babičky-obchodnice, které vám začnou nabízet pletené čepice, rukavice i ponožky. I přes značný citový nátlak jsem nakonec odolala a ponožky ani čepici si nekoupila. „Ještěže jsme tu další 3 týdny,“ zvítězil argument o těžším batohu.
Klášter Sevan
Naše další zastávka byla za vesnicí Sevan u stejnojmenného kláštera. Ten se nachází na severu jezera. Zdejší veřejná autobusová doprava je tak nečitelná, že jsme se rozhodli z jižní strany jezera na sever stopovat.
Stopování v Arménii
I přesto, že jsme byli ve třech a ještě k tomu s velkými batohy, bylo stopování opravdu velmi jednoduché. Jediná komplikace nastala před městečkem Sevan. Stopujeme a najednou vidíme, jak na druhé straně rychlostní komunikace zastavuje nějaké auto a couvá. Nechápu, ale Ifča neváhá a běží k autu, ze kterého vystupuje náš kamarád Sergej! „Ahoj, co to tu nacvičujete?“ zeptá se a pak se nějakou chvíli baví s Ifčou. Stále ještě nechápu, co se to právě stalo, ale Sergej otáčí auto a my nasedáme. Uvnitř se seznamujeme s jeho manželkou a nejstarším synem. „Byli jsme rybařit u Sevanu, akorát se vracíme domů,“ oznamují nám a vezou nás zpět, odkud vyjeli. „Kde budete dnes spát? Nechcete přespat u nás?“ nabídnou nám po návštěvě jednoho z nejkrásnějších klášterů Arménie. Neváháme ani chvilku. Vidina teplé sprchy a střechy nad hlavou jsou dost pádné argumenty.
Přidat komentář