• Menu
  • Menu

Olomouc, UNESCO

Město Olomouc

Ať už se do Olomouce vypravíte kdykoli, za jakýchkoli podmínek, jedno byste před vaší cestou vědět měli: Olomouc je ženského roku, takže jedete do TÉ Olomouce, nikoliv do TOHO Olomouce. Stotisícové statutární hlavní město Olomouckého kraje se nachází téměř 300 kilometrů jihovýchodním směrem od Prahy. Pokud nechytnete nepříjemné kolony na dálnici D1, můžete cestu autem zvládnout i za 2,5 hodinky. Pro někoho může být město známé díky vrchnímu soudu. Mnoho studentů zde pak navštěvuje druhou nejstarší univerzitu v zemi, Univerzitu Palackého. Je zde i slavné Slovanské gymnázium, které nese status nejstarší nepřetržitě fungující střední školy na Moravě s českým vyučujícím jazykem (od roku 1967). S církví se pojí zdejší arcibiskupství. Město je mimo jiné známé i jako centrum moravské církevní provincie. Na 80 000 turistů pak každý rok přijíždí do města na svátek zahradnictví a pěstování rostlin na výstavu „Flora Olomouc“.

Caesarova fontána
Caesarova fontána

Pro mě, neznalého turistu, byla vždy Olomouc spojena se zdejším Sloupem Nejsvětější trojice, který je již od roku 2000 zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Stavba, jejíž vybudování zabralo 38 let (1716-1754), je oceňována jako největší seskupení soch v rámci jedné skulptury a pro mnoho turistů je to symbol města.

Olomouc ale není pouze tímto jedním objektem. Turisty do města láká celé historické jádro, které bylo vyhlášeno za městskou památkovou rezervací, druhou nejvýznamnější v ČR hned po Praze. Historické centrum ohraničuje systém obvodových parků. Na západě jsou to Čechovy sady, jižněji Smetanovy sady, poté na jihovýchodě a východě park Bezručovy sady společně s Mlýnským potokem. Ze severu pak vede hranice historického centra ulicí Dobrovského.

Nejznámější objekt, sloup Nejsvětější Trojice, je umístěn na Horním náměstí, hned vedle budovy radnice, která je tak trochu netradičně umístěna uprostřed jinak volného prostranství. Na tomto hlavním náměstí jsou umístěny hned tři kašny- Ariónova kašna se želvičkami, Herkulova kašna a jezdecká Caesarova kašna. Dalším důležitým náměstím je Dolní náměstí s Mariánským sloupem a Neptunovou a Jupiterovou kašnou.

Sloup Nejsvětější trojice
Sloup Nejsvětější trojice

Ve městě nechybí samozřejmě mnoho univerzitních budov, které jsou z velké části situovány na východním okraji centra. Ze sakrálních staveb je nutné zmínit alespoň budovy okolo Václavského náměstí, v jehož čele je překrásný Dóm sv. Václava. Ten společně s Arcidiecézním muzeem a kaplí sv. Anny tvoří jakýsi středověký ostrov uprostřed zbytku historické zástavby severovýchodního cípu centra. Za zmínku stojí i určitě Kaple sv. Jana Sarkandra.

Ve městě nechybí ani Botanická zahrada a slavnou je i místní ZOO. Pokud budete Olomoucí pouze projíždět, najděte si alespoň chvíli na krátkou procházku skrz centrum. Určitě vás stejně tak jako mě mile překvapí zdejší architektonické skvosty a celkově příjemná nálada zdejšího města.

Klára Skuhravá
Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *