Podzimní procházka na Petřín
K radosti mnohých se nedělní předpověď deštivého počasí nevyplnila a tak jsem vyrazila na Petřín. U lanovky byla dlouhá fronta lidí a tak i procházka začínajícím podzimem nahoru byla moc příjemná. Letmý pozdrav Máchovi na cestě, přes Nabozízek až do zahrady Květnice.

Zahrada Květnice
Zahrada se nachází na náhorní plošině petřínského vrchu. Trvalková zahrada vznikla na místě navážky bývalých vojenských pozemků, pod ohradní zdí petřínského parku Růžový sad /1935-37/, dle návrhu architekta Zdeňka Profouse. Plocha zahrady je 1600 m2 a je v nadmořské výšce 320-325 metrů.

Růžový sad
Ze zahrady je to už jen kousek do Růžového sadu. Lidí je tu příjemně málo a zahrada po dešti odkrývá poslední růžové krásky. Růže už odkvétají, ale je tu pořád dost barev a najde se i několik rozkošných poupat. Bílé lavičky a podpůrné pergoly oddělené cestičkami, doplňují růžové záhony lemované fialovomodrou nepetou.

V místě, odkud vycházejí jednotlivé cestičky sadu, je na zemi nakresleno bílými čarami bludiště – kopie labyrintu z katedrály ve francouzském Chartres.

Růžový sad /dříve nazývaný Švehův/ je chráněný jako kulturní památka České republiky.

Sad je v nadmořské výšce 320-328 metrů a nachází se na hradčanské straně, na pláni na vrcholu Petřína. Zahrada na Petříně byla budována od roku 1932-1935. Velká rekonstrukce zahrady pak proběhla v letech 1992-1994.
Kaple Božího hrobu
Jdu kolem Petřínské rozhledny, kde se vine dav lidí, kteří čekají na vstup na rozhlednu. Hned vedle je krásná, nově zrekonstruovaná Kaple Božího hrobu. Byla postavena v první polovině 18. století podle kaple, která stojí v Jeruzalémě.

Zajímavostí je jedno z oken, kterým o Velikonocích přesně v 15 hodin dopadá světlo na obětní kámen uprostřed kaple.

Štefánikova hvězdárna
Hlavním cílem hvězdárny, jež byla pro veřejnost otevřena již 24. června 1928, je popularizace astronomie a příbuzných přírodních věd. Tím nejzajímavějším, co hvězdárna nabízí, jsou bezpochyby veřejná pozorování denní i noční oblohy velkými dalekohledy, jež probíhají za jasného počasí po celý rok.

Kromě pozorování je možné si prohlédnout přístrojové vybavení hvězdárny, stálou, astronomicky zaměřenou výstavu, jejíž součástí jsou interaktivní exponáty, optické pokusy, historické přístroje či muzeum meteoritů, kde je možno si na některé meteority sáhnout. V nabídce hvězdárny nechybí ani promítání pořadů pro malé i velké diváky nebo oblíbená sobotní odpoledne s interaktivními fyzikálními show.

50 let na Měsíci
20. července 1969 přistál člověk na Měsíci, následující den se lidská noha poprvé dotkla jiného kosmického tělesa. Planetum, jako největší platforma svého druhu v ČR, připravilo u příležitosti 50. výročí přistání člověka na Měsíci světově unikátní výstavu.
– Expozice s měsíční horninou na Štefánikově hvězdárně
– Model přistávacího modulu Apolla 11 v Planetáriu Praha
– Projekce dokumentu Apollo 11 v kinosále planetária
– Volně přístupná venkovní výstava ve Stromovce.

Zpátky pokračuji přes Kinského zahradu až na Smíchov.
Přidat komentář