Z Petřínskými zahrad pokračuji zahradou Kinských. Park s možností obdivu malebných zákoutí s precizně provedenými a rekonstruovanými detaily cest, můstků, kaskádovitě stékajících vodopádů, kamenných velikánů kolem malebných jezírek a zeleně zastoupené rozmanitými dřevinami a bujnými podrosty rostlin. Nezapomeneme na několik vyhlídek na panorama Prahy, vše lemované obrovitou Hladovou zdí.
Zahrada Kinských – zahrada přilehlá k letohrádku Kinských, byla připojena ke komplexu zahrad vrchu Petřína. Jednou z nejzajímavějších památek je Hladová zeď postavená za vlády Karla IV. v návaznosti na městské opevnění. Jméno Kinského zahrada je odvozena od jména bývalého majitele knížete Rudolfa Kinského. Zahrada byla vybudována dle projektu Františka Hohnela.
Letohrádek – Musaion
Velkolepě řešená zahrada s letohrádkem v empírovém stylu, s iónskými sloupy a tympanonem je doplněna důmyslně vymyšleným složitým vodním dílem. Štola, dlouhá 380m, přiváděla vodu do letohrádku. Dalším neméně působivým vodním dílem bylo zbudování dvou jezírek. V celé zahradě byly mimo domácích dřevin vysázeny i dřeviny cizokrajné.
Soukromá zahrada se stala přístupná veřejnosti v roce 1901 po odkoupení ploch, kdy město plánovalo zde vytvořit národopisné sady s velkolepými rekonstrukčními plány. Ty nakonec byly splněny jenom v menším měřítku, kvůli finanční náročnosti celého projektu.
V letohrádku bylo zřízeno muzeum – zvané Musaion s kavárnou. Muzeum přibližuje návštěvníkům zvyky a tradice s ukázkou řemeslných prací a obyčejů , ukázky lidových krojů, pořádají se zde výstavy a koncerty lidové hudby.
Kostel sv. Michala
Raritou zahrady je určitě, v roce 1929 přemístěný pravoslavný dřevěný kostelík sv. Michala, přivezený na počest desátého výročí připojení Podkarpatské Rusi. Kostelík byl dovezen z Medvědovců u Mukačeva.
Procházíte – li dále směrem k vrcholu parku můžete obdivovat pískovcové skály Petřínské, které díky zachování ojedinělé fauny a flóry v Praze jsou od roku 1988 přírodní památkou.
Vstoupit do zahrady je možné z náměstí Kinských, z ulice Šermířské a Na hřebínkách, Hladovou zdí u Nebozízku.
Historie zahrady
ve 12 století zde byly vinice, zničené husitskými výboji. Rok 1730 – pozemky patřily ke dvoru Marie Libštejnské z Kolovrat. Rok 1828 – pozemky kupuje Růžena Kinská, matka knížete Rudolfa.
Přidat komentář