• Menu
  • Menu

Ostrov Elafonisi, Kréta

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Řecko » Ostrov Elafonisi, Kréta

Tichomořská pláž na Krétě – Elafonisi

Po noci strávené ve městě Paleonchora se vydáváme přes hory a Slavopoulu k jednomu z evropských unikátů, na ostrov a pláže Elafonisi. Podle kilometrů by se mohlo zdát, že za hodinku jsme tam. Opak je pravdou. První část cesty vede oblastí pěstování zeleniny v obrovských foliovnících, kolem kopce téměř bez vegetace a  všude kozy. Dále cesta pokračuje měsíční krajinou, serpentinami. Všude kamení, výmoly a ostré rýhy, sešup, že se modlím, aby to ten náš brouček ubrzdil. Horor! Cesta je vhodná pro řidiče s pořádnými terénními automobily a odvážlivce, kteří milují adrenalin.  Každá zatáčka je malé dobrodružství.  Mezi Sfakií a Paleochorou až k Elafonisi neexistuje silnice po jižním pobřeží. Jsou tam stovky metrů vysoké strže padající přímo do moře. Jeden domorodec, bača, kozy a osel, jediní účastníci našeho „šíleného přejezdu“ přes hory.

Elafonisi
Elafonisi

Ostrov Elefanisos

Konečně, otevírá se  před námi obzor a úžasný výhled na moře a ostrůvek Elefanisos. V létě místo hojně vyhledávané turisty je tu jenom pro nás. Je únor, na Krétě, tak jako u nás je zima. Na plážích Elefanisos jsme společně s několika skiteboardisty. Fučí  studený vítr,  kluci mají neoprény, zima ale není a já do té vody musím vlézt. No, není to úplné kafe, ale i tak je to skvělé. Je tu dost mělko, takže plavat se moc nedá. Máme štěstí, překrásné písečné pláže v létě okupují nájezdy turistů. V největší sezóně tady prý není k hnutí. Nic pro mě!

Elafonisi
Elafonisi

Pláže Elefanisos

Vydáváme se na procházku, pod nohama nám křupe, růžový, bílý i černý písek. Po stezce se dostáváme přes zarostlé kopečky, písečnými dunami se vzácnou vegetací na další část, kde je pláž  divoké pobřeží a výhled na otevřené moře. Nejvyšší bod s křížem a kostelíkem na ostrově Elefanisos nevidíme, slunce hřeje a my máme pocit, že jsme na opuštěném ostrově. Kdysi dávno zabrali ostrov piráti a schovávali tady ukradené poklady, odtud ostrov pokladů.

Elafonisi
Elafonisi

Ostrov  Elafonisi – jelení ostrov, Elafonese, Ελαφονήςη

Překlad slova Elafonisi v řečtině znamená ostrov pokladů, který leží 400 metrů jihozápadně od Kréty. Velmi mělká voda Lybijského moře tvoří několik lagun, přes pláž se přebrodíte  na nedaleký ostrov Elafonisi. Tři kilometry dlouhý a přes jeden kilometr široký ostrov, společně s okolním mořem, je chráněnou přírodní rezervaci. Místo je charakterizováno z archeologického i  historického hlediska jako jedinečné. Místo je významné množstvím vzácných a chráněných endemických druhů rostlin řecké flóry včetně důležitého ekosystému pískových dun. Oblast je zahrnuta do sítě oblastí Natura 2000 / kód Gr 4340002 – Gr. 4340015/.

Elafonisi
Elafonisi

Pomník

Pomník se nachází blízko parkoviště. Roku 1824, za doby turecké okupace, se ostrůvek stal místem masakru 850 žen a dětí, které zde byly ukryty. Kolem parkoviště i směrem k plážím jsou malé plůtky, pojistka, aby vše nesežraly kozy.

Ztroskotání rakouské lodi Imperatix

Kříž připomíná další událost z roku 1907, kdy tady ztroskotal rakouský výletní parník Imperatix. Lidé se snažili dostat na břeh v záchranných člunech, v obrovských vlnách však 38 z nich našlo smrt a všichni jsou na ostrově pohřbeni. Pod hladinou mezi útesy v přední části ostrova leží i vrak lodi Imperatix. Maják, který zde byl později vystavěn byl zničen za 2. světové války.

Elafonisi
Elafonisi

 

.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *