• Menu
  • Menu

Cabo da Roca a Sintra UNESCO – „Kde země končí a moře začíná“ a paláce v okolí Sintry

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Portugalsko » Cabo da Roca a Sintra UNESCO – „Kde země končí a moře začíná“ a paláce v okolí Sintry

Tipli byste si, kde se nachází nejzápadnější cíp kontinentální Evropy? Jako „konec země“ jsou označována různá místa v Evropě. Například španělská Fisterra nebo Land´s End ve Velké Británii. Nejzápadnější pevninský výběžek, který znali již starověcí Římané, je ovšem jinde. Nachází se na mysu Roca a má souřadnice: 38°47´ s. š., 9°30´ z. d. Mys Roca (portugalsky Cabo da Roca) leží v lisabonském distriktu, přibližně 40 km západně od Lisabonu a méně než 20 km západně od města Sintry. Západněji je už pouze Atlantský oceán a za ním Amerika. My jsme k mysu přijeli za noci. Široko daleko nikdo nebyl, a tak jsme se rozhodli přespat na místním parkovišti a okolní krajinu prozkoumat až druhý den zrána. V noci nás přepadla letní bouřka, která nás donutila zavřít okénka-jediný přívod čerstvého vzduchu do auta. Noc to byla nemilá, ale na druhou stranu jsme mohli být rádi, že jsme zůstali v suchu. Stejné štěstí jako my bohužel neměli Richardovi kamarádi z Guimaraes, které jsme potkali chudáky celé promočené druhý den ráno u Památníku na Cabo da Roca.

Sintra Unesco

Kromě Památníku na nejzápadnějším místě Evropy uvidíte Maják a navštívit můžete i Informační centrum, kde se dozvíte veškeré informace o oblasti. Básník Luís de Camöes o Cabo da Roca říká, že je to místo: „kde země končí a moře začíná“. Pro mě to bylo místo s krásným výhledem na moře, s vysokým útesem a obrovskými kameny pod ním, které byly odedávna bičovány vodní masou. Můžete zde cítit sílu přírodních fenoménů, jako je voda, vítr, nebo slunce v nejčistší podobě. Místo, ze kterého se rádi vrátíte zpět do vnitrozemí.

Sintra Unesco

Nejen Cabo da Roca se nachází v přírodním parku Serra de Sitra, kterému vévodí město Sintra. Díky své skvělé poloze zde (přibližně 20 km od hlavního města Lisabonu) do dnešních dní můžete obdivovat mnoho paláců z doby portugalského království. A nejen to, počátky Sintry sahají až do období středověku. Ve městě se tak do dnešních dnů zachovaly stavby typické islámské architektury, které nebyly zcela zničeny ani během 12. století, kdy Sintru dobyli Křižáci. Sintra, jakožto jedna z nejvýznamnějších památkových oblastí Portugalska, byla zapsána roku 1995 na Seznam světového dědictví UNESCO.

Castelo dos Mouros

Zemětřesení, které proběhlo v Lisabonu dne 1. listopadu 1755 časně z rána, a po kterém následovala vlna tsunami a požáry, vyvolalo obrovský strach u portugalské šlechty, která v té době obývala Lisabon. Během chaosu, který nastal, se šlechta rozhodla odjet do Sintry na svá letní sídla. Právě v tomto období dochází asi k největšímu stavebnímu rozmachu a místní kopce se začínají „plnit“ palácovou kulturou. Z toho, co bychom dnes nazvaly úprk před přírodní katastrofou, se stala moderní záležitost. Kdo neměl palác v Sintře, jako by nepatřil ke dvoru. Nyní jsou některé paláce zničené, některé přestavěné do luxusních hotelů a rezortů a některé přístupné veřejnosti. Z těch nejzajímavějších je to například Palácio Nacional de Sintra, který byl od 15. do 19. století téměř stále obýván královskou rodinou. Další z Paláců je Palácio Nacional de Pena, jedna z největších romantických staveb na světě. Dále Palác Monserrate, který je zmíněn v díle Childe Haroldova pouť od anglického básníka Lorda Byrona.

Paláci Quinta da Regaleira můžete zase navštívit mnoho kulturních akcí, které se zde konají v rámci celého roku. V neposlední řadě je zde i Palácio de Seteais, v dnešní době luxusní restaurace a hotel. My jsme navštívili Castelo dos Mouros (Maurský hrad), který byl původně postavený Maury v 9. nebo 10. století. Celý objekt dostal ale zcela jinou „romantickou“ tvář v 19. století, kdy proběhla velká renovace. Tu můžete pozorovat i při nynější návštěvě, během které se můžete projít například po místních romantizujících hradbách.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.