• Menu
  • Menu

Praha – železniční most

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Praha - hlavní město » Praha – železniční most

Most  pod Vyšehradem, který patří do panoramatu s pohledem na Pražský hrad i Vyšehrad,  je technickou a kulturní památkou

Zimní procházka kolem Vltavy

Chtělo by to aspoň malou procházku v chladném nedělním počasí. Svezu se vlakem na Smíchov. Jdu k železničnímu mostu a přes něj pak na druhou stranu Vltavy. Most spojuje Smíchov s Výtoní. Železniční spojka vedoucí z Hlavního nádraží na Smíchov překročila Vltavu už v roce 1871. Původní most byl v roce 1901 nahrazen mostem novým. Železniční most je dlouhý 298,4 metrů,  má tři pole, každé o rozpětí bezmála 70 metrů, jeho šíře činí 8,1 metru a ještě jsou po obou stranách vysunuté pěší chodníky, každý široký 1,8 metru. Most  pod Vyšehradem, který patří do panoramatu s pohledem na Pražský hrad i Vyšehrad,  je technickou a kulturní památkou a zaujímá přední místo v soustavě historických pražských mostů přes Vltavu.

železniční /vyšehradský/ most

 

Pokračuji po nábřeží, projdu tunelem pod Vyšehradem a pokračuji dále směrem k plaveckému stadionu Podolí, který byl vybudovaný v bývalém podolském lomu v letech 1961-65 podle plánů Richarda Ferdinanda Podzemného a Gustava Kuchaře. Za přístavem, kde odpočívají zasněžené lodě, scházím k řece a jdu stezkou ke stadionu.

Vyšehrad

 

Lidí je tu celkem dost, cesta je zčásti zasněžená a je třeba jít opatrně, někde to klouže. Hned na začátku je místo, oblíbené na krmení ptáků a nutrií. Moc se mi to nelíbí a tak pokračuji dále. Dojdu až k mostu a ukotvenému botelu Racek. Na chvíli vykouklo i sluníčko a u řeky je fajn.

krmení ptáků a nutrií u Vltavy

Příjemnou procházku končím u Žlutých lázní, mám štěstí, tady mě nabere Sára a autem se vracíme do Radotína.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *