Radegast – pohanský bůh úrody. Sochu od frenštátského rodáka Albína Poláška najdete pokud navštívíte Pustevny v Beskydech a odtud se vydáte na horu Radhošť.Legenda říká, že na vrcholu hory Radhošť byla modla boha Radegasta. Solunští věrozvěstové Cyril a Metoděj ji však prý v 9. století nechali odstranit.
Radegast v české republice a v české mytologii je bohem slunce, války, vítězství , ale i úrody , hojnosti a pohostinnosti. Jeho jméno je dnes s pivovarnictvím spojováno zásluhou nošovického pivovaru . Podle bájí byl Radegast velkým milovníkem dobrého jídla a pití. Často přicházel mezi obyčejný lid a nechal se hostit.
Radegast – socha byla dokončena v roce 1930 a Albín Polášek ji věnoval obyvatelům tohoto kraje. Socha s býčí hlavou, rohem hojnosti, kačenou a valašskými krpci , vysoká asi 3m byla původně vyrobená z betonu a žulové drti, ovšem povětrnostní podmínky v nadmořské výšce téměř 1100 n.m.n tím i drsné klimatické vlivy měly na sochu devastující účinky a tak bylo rozhodnuto , že bude vhodnější instalovat na Radhošti místo vzácného originálu dokonalou kopii sochy. Kopie je vyrobená z pravé jihočeské žuly, váží 7 tun. Kopie je dílem kamenosochařů Jana Sobkova a Miroslava Zubíčka. Kopie byla slavnostně odhalena na původním místě 4. července 1998.
Originál sochy dnes stojí ve vstupní hale frenštátské radnice.
My jsme se na krásný výlet a bohem Radegastem vydali Naučnou stezkou z Pusteven (1018m).
Přidat komentář