• Menu
  • Menu

Radegast je Bůh

Radegast – pohanský bůh úrody. Sochu od frenštátského rodáka Albína Poláška najdete  pokud navštívíte Pustevny v Beskydech a odtud se vydáte na horu Radhošť.Legenda říká, že na vrcholu hory  Radhošť byla modla boha Radegasta. Solunští věrozvěstové Cyril a Metoděj  ji však  prý  v 9. století nechali odstranit.

Radegast – Radhošť

Radegast  v české republice  a v české mytologii je bohem slunce, války, vítězství , ale i úrody , hojnosti a pohostinnosti. Jeho jméno je dnes s pivovarnictvím  spojováno zásluhou nošovického pivovaru . Podle bájí byl Radegast velkým milovníkem dobrého jídla a pití. Často přicházel mezi obyčejný lid a nechal se hostit.

Radhošť

Radegastsocha byla dokončena v roce 1930 a Albín Polášek ji věnoval obyvatelům tohoto kraje. Socha s býčí hlavou, rohem hojnosti, kačenou a valašskými krpci , vysoká asi 3m byla původně vyrobená z betonu a žulové drti, ovšem povětrnostní podmínky v nadmořské výšce téměř 1100 n.m.n tím i drsné klimatické vlivy měly na sochu devastující  účinky a tak bylo rozhodnuto , že bude vhodnější instalovat na Radhošti  místo vzácného originálu dokonalou kopii sochy. Kopie je vyrobená z pravé jihočeské žuly, váží 7 tun. Kopie je dílem kamenosochařů Jana Sobkova a Miroslava Zubíčka. Kopie byla slavnostně odhalena na původním místě 4. července 1998.

Radhošť

Originál sochy dnes stojí ve vstupní hale frenštátské radnice.

 My jsme se na krásný výlet  a bohem Radegastem vydali  Naučnou stezkou  z Pusteven (1018m).

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *