Jak strávit jeden den v Athénách
Athény, kdysi nejvýznamnější městský stát starověkého Řecka a dnes jeho hlavní město, toho skýtá tolik k vidění! Jejich poznáváním by se daly s přehledem strávit celé týdny. Co ale v případě, když při vašich cestách po Řecku máte na tuto metropoli pouze jeden den? Je třeba si vybírat. Prozkoumejte srdce města, nasávejte atmosféru uliček a taveren a vystoupejte za výhledem na některý z athénských vršků. Příjemná jednodenní „ochutnávka“ bude zaručeně zážitkem – takovým, který vás nepřehltí a budete se těšit na další (delší) návštěvu. Tady je naše inspirace.
Ranní Akropolis
První seznámení s Athénami se stěží obejde bez návštěvy jejich největšího klenotu, Akropole. Na návštěvu posvátného pahorku s nejznámějšími antickými památkami světa se vydejte hned zrána. Areál otvírá v osm hodin a už kolem deváté se začíná plnit davy proudícími z turistických autobusů. Do té doby si můžete hlavní část Akropole užít v poklidu, obdivovat monumentální krásu chrámů v měkkém raním světle a nechat na sebe působit duch místa. Až si prohlédnete velkolepý Parthenón zasvěcený Palas Athéně, svatyni Erechteion, jejíž předsíň podpírají elegantní ženské sochy zvané kyriatidy, vstupní bránu propylaje a ruiny dalších staveb, pokračujte prozkoumat jižní svahy Akropole. Do hlediště krásně zrekonstruovaného amfiteátru Heroda Attika z 2. století př. Kr. je samostatný vstup, nejkrásnější pohled na něj se vám ale naskytne stejně odtud. Projděte se kolem jeskyně ve vápencových stěnách pahorku, Dionýsova divadla a dokončete okruh podél kamenných hradeb. Pak už můžete seběhnout do uliček starého města a osvěžit se po vzoru místních skleničkou ledového frappé.
Trhy plné pokladů
Zbylé dopolední či brzké odpolední hodiny jsou ideálním časem podívat se na centrální athénskou tržnici, ke které vás zavede ulice Athinas. Je to pastva pro oči, zejména stánky s čerstvým ovocem a zeleninou, rozmanitými oříšky a pytlíčky s voňavým kořením. Také zde užasnete nad tím, co vše plave v řeckých mořích. Pokud už toužíte po něčem k snědku, přímo v areálu kryté tržnice si za dobrou cenu můžete rovnou na nějaké čerstvé rybě pochutnat. Výhodné je také nakoupit si tu třeba skvělé řecké oregano a bylinku zvanou hojník. Má tlusté světle zelené stonky se žlutými kvítky a pod pojmem „horský čaj“ je v Řecku používána jako lék snad úplně na všechno. Do dalšího zajímavého obchodního mumraje se můžete ponořit nedaleko náměstí Monastiraki, kde se konají bleší trhy. Mají nádech orientu a v záplavě všemožné veteše můžete objevit nějaký pozoruhodný suvenýr s duší.
Další dávka antiky
Po obědě zaměřte svou další pozornost na to, co je vám blízké. Touží vaše srdce po další dávce antiky? Možností je mnoho. Mezi hlavní taháky patří řecká a římská agora, hlavní městské shromaždiště lemované sloupořadím a chrámy a zajímavá větrná věž, která sloužila jako sluneční a vodní hodiny. Pokud plánujete navštívit těchto památek více, myslete na to již při vstupu do první z nich – rozhodně se vyplatí kombinovaná vstupenka. Pokud byste si měli vybrat jen jednu další památku, dozajista vás ohromí Hefaistův chrám. Jde o nejzachovalejší antický svatostánek v Athénách, navíc obklopený příjemným parkem. Řadu jiných antických staveb si můžete prohlédnout i zpoza plotu.
Dějiny umění i sportu
Pokud jste fanoušci umění a historie, vydejte se do některého z místních muzeí. Národní archeologické muzeum nemá na světě konkurenci. Plnohodnotná návštěva zabere půl dne, ale chcete-li se zaměřit na hlavní a nejzajímavější exponáty, počítejte alespoň se dvěma hodinami. Z menších muzeí vyniká například Benakiho muzeum. Také pro fanoušky sportu by se něco našlo. Impozantní Panathenajský stadion ze 4. století př. n. l., který byl zrekonstruován pro účely obnovených Olympijských her v roce 1895, stále slouží svému účelu!
Bloumání v uličkách
Není nic lepšího, než nemít chvíli plán a zatoulat se ve spletitých uličkách plných kaváren, designových obchůdků a náměstí se stromy, dvorků s pavlačemi. Jako stvořené jsou k tomu nejstarší athénské čtvrti Plaka a Monastiraki pod Akropolí. Je tu mnoho pěších zón. Najdete tu elegantní ulice vybudované 19. století v duchu evropského klasicismu i stavby připomínající čtyři stovky let osmanské nadvlády, např. mešitu Fethiye ze 17. století či turecké lázně. A několik půvabných kostelíků, jako je nádherný pravoslavný kostel Nanebevzetí Panny Marie.
Večerní zastavení
Když začne slunce pomalu klesat za obzor, zvolněte a najděte si pohodlné místo s výhledem. Tím nejvyšším (277 m) je vrch Lykavittos. Můžete na něj vyjet lanovkou, ale kouzelná (ač strmá) pěší procházka po cestě lemované fotogenickými agáve také stojí za to. Úplně nahoře se bělá malý kostelík sv. Jiří a zvonice. Celé téměř čtyřmilionové Athény vám při pohledu odtud leží u nohou. Další možností je pahorek Areopagos, dříve zvaný „Návrší větrů“, poblíž vstupu do Akropole. V dávných dobých tu pořádala sněmy bohatá aristokracie. Dnes tento sta tisíci nohami vyleštěný vápencový vršek plní roli hlediště. Největším trhákem je představení zvané „západ slunce“. Neuděláte chybu, ani když se sem vydáte po setmění. Pod vámi se rozprostře prostor posetý tisíci světýlek a jako zlatá koruna zářící Akropole. Nebudete tu rozhodně sami, ale má to atmosféru. Pak už nezbývá než najít si v centru roztomilou tavernu, objednat si třeba voňavé souvlaki a skleničku svěžího vína retsina a rozjímat nad zážitky z dovolené v Řecku.
Autor: Karolína Walterová, průvodkyně CK Mundo
Přidat komentář