• Menu
  • Menu

Skotsko – 6. část

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Skotsko » Skotsko – 6. část

Kaple Rosslyn Chapel

Probudila jsem se v hostelu Castel Rock a přemýšlela jsem co podniknu v Edinburghu. Šla jsem na snídani a na kávu a cestou jsem si koupila noviny. V klidu si popíjím kávu a listuji novinami.  Najednou otevřu dvojlist a je tu titulek Dan Brown’s The Da Vinci Code a v článku jsou místa, které Brown použil ve svém románu. Jedno z míst je Rosslyn Chapel. Je to jasné, jedu sem. Nasedla jsem na autobus číslo 15 na Princes Street. Jedu víc jak 30 minut. Řidič mi poradil kde vystoupit. Trochu se motám a nakonec najdu ukazatel. Upozorňuji, že je brzo ráno a otvírají až v 10 hodin. Cestou jsem potkala paní, která tu pracuje a byla tak moc hodná a  Rosslyn Chapel  odemkla. Jen mě upozornila, že mam prohlídku bez průvodce. Zavřela za mnou dveře a jsem tu sama.  Nic lepšího jsem si nemohla přát. Mám klid a nikdo mi nešlape na paty. Nesmí se tu fotit, ale když tu nikdo není, hlavu si s tím nelámu.

Tato středověká krásně ozdobená kaple pochází ze 15. století. Zakladatel je sir William St. Clair, třetí a poslední princ z Orkney. Kaple je známá pro své slavné kamenné sochy, které jsou jedny z nejlepších v Evropě. Mnohé z nich se vztahují k symbolice Starého zákona, Svobodným zednářům a Řádu templářů. Rosslyn Chapel je ve skutečnosti jen část z toho, co byl původní plán. I když  je kaple neúplná, její stavba trvala 40 let. Má největší počet tzv. „Green Man“ z jakékoliv středověké kaple v Evropě. „Zelených mužů“ se dá napočítat více než 120. Zelený muž je socha, kresba, reliéf nebo jiné zpodobnění mužské tváře obklopené listím, které vychází z mytologie. Větve nebo šlahouny mohou vycházet z úst, nosu nebo jiných částí tváře a mohou na sobě mít květy nebo plody. Zelený muž byl často užíván jako dekorativní ornament na starých stavbách, zejména však na gotických kostelech.

Rosslyn Chapel strop
Rosslyn Chapel strop

Sir William byl nejen geniální zakladatel této velkolepé kaple, ale také jejím architektem. Dozoroval stavbu a pracoval s maximální péči jako mistr projektu. Osobně zkoumal každý řez do dřeva či kamene. Sir William zemřel v roce 1484 a byl pohřben v nedokončené kapli. Měl původně v úmyslu postavit katedrálu, ale tato myšlenka nebyla nikdy dokončena. Kaple má stát nad rozsáhlým podzemím a podle legendy jsou v něm pohřbeni významní templáři (Chudí rytíři Krista a Šalomounova chrámu)  i se svými relikviemi. V podzemí je přístupná pouze krypta s hrobkou sira Williama.

Existuje mnoho tvrzení, domněnek a teorií o skrytém tajemství Rosslyn Chapel. Kaple měla sloužit jako úložiště pro mnoho artefaktů, včetně Archy úmluvy, Svatého grálu, (pohár či nádoba, ze které údajně pil Ježíš Kristus při Poslední večeři. Tato relikvie má mít zázračnou moc a po celá staletí po ní lidé pátrají), a skutečného Kámene osudu. Podle další hypotézy Rosslynská kaple není v pravém slova smyslu kaplí a nemá dokonce ani nic společného s křesťanstvím. Tomu napovídá fakt, že se v původním projektu nepočítalo s oltářem, takže bylo nutno umístit doprostřed stůl. Nicméně doposud tyto teorií zůstávají jako čirá spekulace. Různé legendy spojují Zlatý grál s rodinou Saint Clairů a s řádem Templářů. Objevuje se zde řada symbolů, jako templářský kříž a také mnoho podobností s Šalamounovým chrámem. Kaple může být také malá reprodukce tohoto chrámu. Dva hlavní pilíře jsou nápadně podobné pilířům Boaz a Jachin z Šalamounova chrámu v Jeruzalémě. Jiní věří, že plán budovy vychází z předlohy Herodova chrámu. Ať už si každý představuje v symbolice cokoliv, kaple svědčí o tom, že tu templáři byli 150 let po svém zmizení a pokud zde zakopali svůj poklad, tak na tuto odpověď si budeme muset počkat. V posledních letech došlo k vrtání s kamerou, ale jakmile vrták a fotoaparát pronikl do těchto nižších komor teče tu písek. Tato invazivní zkoumání již nejsou povoleny, protože by ohrozilo stabilitu středověkých základů.

Lucifer
Lucifer

Kaple je 21 metrů dlouhá a 13 metrů vysoká. Zvenku kapli zdobí řada věžiček, chrličů a opěrných zdí, zatímco uvnitř na první pohled zaujme plastika s motivy rostlin, mezi nimiž najdeme velmi detailní vyobrazení více než deseti druhů. Jsou zde kaktusy  aloe a kukuřice, což zcela jasně svědčí o tom, že zakladatelův dědeček, princ Henry z Orkney, který byl odvážný mořeplavec, skutečně vstoupil na americkou půdu o celých 100 let dříve než Kolumbus. Je patrné, že při stavbě Rosslynské kaple byly využity matematické, geometrické a architektonické vědomosti dávných civilizací spojené s řemeslnou dovedností cechů zednářů. Impozantní je strop s tunelovou klenbou, který je rozdělen do pěti částí. Jsou tu do dlaždic vytesány reliéfy zobrazující řadu pěticípých hvězd, růží a lilií, holubici, slunce a hlava Ježíše zvedajícím ruku. Uvnitř kaple stojí 14 pilířů s 12 lomenými oblouky. Nekrásnější je „Apprentice Pillar“, točený sloup s propletenou a vyřezávanou vinnou révo s latinským nápisem „Forte est Vinum, Fortior est rex, fortiores sunt mulieres: Super omnia vincit Veritas, což znamená „víno je silný, král je silnější, ženy jsou  ale silnější stále. Pravda vítězí nad všemi“. Dostal jméno podle legendy z 18. století. Vyřezávaný pilíř v nepřítomnosti mistra vytvořil učeň, inspirovaný snem. Mistr po návratu učně ze žárlivosti zabil, protože nevěřil,  že by mohl provést takto složitý úkol aniž by viděl originál. Jako trest je jeho tvář v protějším rohu, aby se na práci svého žáka musel navždy dívat. O něco méně   složitý druhý sloup „Mason pillar“ je v horní části nádherně vyzdoben, včetně andělů hrajících na dudy. Nad prostorem za hlavním oltářem z oblouků vyčnívají složité řezby 213 kostek. Zřejmě představují noty a 13 kamenných andělů, kteří hrají na různé hudební nástroje.

Mistrův sloup
Mistrův sloup

Myslím si, že řezbářské práce Rosslyn Chapel jsou opravdu zajímavé, neboť nevykazují typické křesťanskou symboliku. Mnoho ozdobných vzorů má svůj původ ve zcela jiných ideologiích, některé z nich zcela zjevně symbolizují i pohanská náboženství předkřesťanského světa. Před hlavnímu vchodu do kaple se nachází nádherný náhrobek rodu St Clairů.

 National Galleries a  Royal Museum of Scotland

Vrátila jsem se zpět do Edinburghu a protože mají všechna muzea vstup zdarma zašla jsem si do National Galleries of Scotland a do Royal Museum of Scotland které vystavuje národní sbírky skotských archeologických nálezů, středověkých objektů, artefakty z celého světa, zahrnující geologii, archeologii, přírodní historii, vědu, techniku a umění. Je to tak obrovská sbírka, zašla jsem si hlavně do částí souvisejících s historií Skotska. Krásná je kopie hrobky Marie Stuartovny královny Skotů. Originál je ve Westminsterském opatství.

Muzeum skotských spisovatelů

Ještě jsme musela na George Square vidět dům, kde žil do svých 26 let. Sir Walter Scott romantický spisovatel, prozaik a básník, sběratel lidové slovesnosti. Autor mnoha nádherných románů jako je Waverley a Rob Roy. Nenechala bych si ujít Muzeum skotských spisovatelů. Nachází v Lady Stair’s House na Royal Mile. U vchodu je emotivní nápis Freedome is a noble thing. Až mi slza ukápla. Autorem je spisovatel a kněz John Barbour a tato věta je součástí epické básně, která oslavuje skutky a život Roberta Bruce. Jdu sem hlavně kvůli tomu, že je zde originál psací stůl  Roberta Louise Stevensona, (skotský romanopisec, básník, spisovatel cestopisů, vedoucí představitel novoromantismu. Chtěla jsem si stůl vyfotit, ale řekli mi, že se to nesmí. Chtěla jsem si tedy koupit pohled, ten neměli. Nakonec to vzdali, a řekli, že se nebudou na moment dívat. Mám fotku psacího stolu, na kterém možná Roberta Louise Stevenson napsal tak krásné romány jako Ostrov pokladů, Únos,, Podivuhodný případ Dr. Jekylla a pana Hyda.

Robert Louis Stevenson
Robert Louis Stevenson

Katedrála St Giles

Cestou do hostelu zajdu ještě do katedrály St Giles na Royal Mile. Stojí na místě, kde býval malý kostelík, jehož existence je doložena už v polovině 9. stol. Základy předchůdce dnešní katedrály, románského kostela, byly položeny v roce 1120. Prolamovaná věž je podpírána korunou obloukovitých pilířů.

 A to je konec cesty po Skotsku.

na začátek  výletů Skotsko

výlet předcházející den

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentářů