• Menu
  • Menu

Nízké Tatry

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Slovensko » Nízké Tatry

Tatry jsou krásné – cestování s dětmi

CHOPOK. Nízké Tatry svojí nádhernou  přírodou a lidovými stavbami určitě patří do kategorie pro cestování s dětmi. Vzdálenost od naší republiky , podobný jazyk i provázanost naší společné minulosti mluví za vše. Dříve destinace využívaná státními firmami a členy ROH je dnes trochu ve stínu jiných  oblíbených evropských či  zámořských destinací.

Slovensko – Tatry – cestování s dětmi

Ale  spousta Čechů znovu  objevuje  kouzlo a krásy nejenom Tater, ale i celého Slovenska. Nás  Slovensko,  i při velmi krátké  návštěvě, opravdu nadchlo.  Nízké Tatry svojí malebností předčily naše očekávání. Pro jejich návštěvu je možno zvolit každé  roční období a vždy člověka osloví svojí neopakovatelnou atmosférou, krásou i drsností.

Bešeňová

My jsme se ubytovali v obci Bešeňová , která se nachází 10 km od Ružomberka na pravém břehu řeky Váh. Obec známá svými termálními a léčivými lázněmi se nachází v západní části Liptovské kotliny. Původním plánem a snem našich dětí byla  známé středisko a obrovský aquapark Tatralandia, vzdálená nějakých 20 km odsud. Ale šílené davy lidí a atrakcí nás ,  ke smutku dcer, od tohoto záměru odradilo.

Nízké Tatry cestování s dětmi

My zvolili čas krásný letním počasím,  ale trochu jsme se netrefili  s načasováním prázdninových dní. V tu dobu, v nedalekém Polsku, měli svátky a tak i jinak příjemné a poklidné okolí Bešaňové bylo přecpáno turisty. Měli jsme velký problém sehnat i ubytování , všechno bylo plné.  Nakonec jsme měli štěstí a na celé čtyři dny jsme  se ubytovali v příjemném malém penzionu kousek od Bešaňové.
Každý den jsme zvolili nějakou trasu a vydali se do okolní přírody, hor, jeskyní, lázní. Navštívili jsme unikátní   chráněné stavby UNESCO  ve Vlkolínci , nádherné dřevěné mlýny Oblazy, obdivovali jsme překrásnýdřevěný  artikulární  kostel  Svatý Kříž, s nádherným  lustrem z benátského skla ,  barokním oltářem a kazatelnou  a varhany. Půdorys kostela je ve tvaru kříže. Zajímavostí je , že tento kostel, který je celý ze dřeva, původně stál v Paludzi, kde kvůli vysoké  spodní vodě, která by jej zničila, bylo rozhodnuto o jeho přemístění. Kostel byl v letech 1975-78 celý rozebrán a postaven na nynějším místě. Za opravdu vydařený výlet považujeme i výlet na Chopok, na který jsme vyjeli šestisedačkovou lanovkou.

Chopok – výlet s dětmi

Návštěva Nízkých Tater je především pro rodiče s dětmi zajímavá i svojí rozsáhlou sítí atrakcí i služeb pro rodiny s dětimi. Tato oblast je oblíbená svým jedinečným bike-parkem,  pro vyžití zde najdete  trampolíny, lukostřelbu, lanová centra, paintball, paragliding, určitě oceníte půjčovny, kol, koloběžek, …v zimě pak lyží , snowboardů.
Při naší krátké návštěvě jsme si vyzkoušeli, že není radno hory podceňovat, být vždy dobře připraven a vybaven na každé rychle se měnící počasí kvalitní obuví i oblečením. Mít s sebou pití a svačinu, a s ohledem na  věk a fyzickou zdatnost svých dětí odhadnout  vzdálenosti vašich výletů. Z vlastní zkušenosti : my jsme se nejméně jednou hodně přecenili a z hor scházeli už za tmy , hladoví a zmrzlí, i když datum ukazoval na probíhající léto.
Čtyři dny rychle utekly a nám  určitě několik dní chybělo , aby   jsme stihli vše co  jsme  ještě chtěli vidět.
Do Tater se určitě vrátíme, rádi by jsme ještě zkusili Vysoké Tatry.

NízkéTatry – cestování s dětmi
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


komentářů