• Menu
  • Menu

Blow Kudawella Hole

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Sri Lanka » Blow Kudawella Hole

Tajemný Blow Kudawella Hole , gejzír vody vytryskne  v intervalech příboje přírodním otvorem ve skále trčící nad mořem do výšky. Obrovské vlny valící se z moře  hrnou vodu s velmi vysokým tlakem na spodní část skály,  úzkou štěrbinou vytlačí vodu s pískavým zvukem do výše. Gejzír může vytrysknout do výše až 25 m nad zemí (celkově od moře až 120m) voda syčí při vytrysknutí jako sprej. Z pohledu diváka proud vody vystříkne mezi dvěma skalami.

Blow Kudawella Hole

Cesta  vede po hrbolatých schodech směrem vzhůru , celý kopec vedoucí na skálu je poset malými stánky s občerstvením, pitím , ovocem, smaženými a sušenými rybami . Honzovo zranění není zrovna ideálním pro tento výstup, ale s vypětím všech sil se doberlí až na skálu. Před vstupem ke gejzíru míjíme malé muzeum, kde nás opět nehorázně zkasírují (naše vstupenka je desetkrát dražší než pro domorodcegalla).

Kolem gejzíru je postaven plot a naše kroky a počínání bedlivě sleduje strážce. Je urputné vedro a tak kvůli množství lidí raději stojíme opodál a čekáme na zázrak. Moře v některých intervalech zaduní zvláštní intenzitou a za výkřiků stojících vytryskne nad skalou gejzír mořské vody , který zkropí vše nablízku.

Je to taková zvláštní tajemná síla a člověk už s napětím očekává gejzír další.

Blow Kudawella Hole

 

Kudawwella se nachází mezi vesnicemi Dikwella a Tangalle. Některé kanceláře sem pořádají výlety lodí.

Hned při příjezdu do vesnicce vás vesničané lákají na jejich pozemek, kde za poplatek můžete zaparkovat své auto. Blow Hole je pak odsud vzdálen asi 1 km. My parkujeme u bodrého srílančana se španělským jménem i  vzezřením. Před výstupem na horu , s jeho milým svolením,  s ním domlouváme, že poobjedváme s jeho rodinou a dopředu objednáváme srílanské menu.

Po návratu z Blow Hole usedáme pod strom k příjemně prostřenému strolu a jeho dcera nám servíruje náramné lahůdky. Jídlo nám leze i ušima jak je vynikající. Potom ještě sedíme společně a krásně si povídáme a jeho nakažlivý úsměv a dobrota se na nás brzy převalí a tak se chechtáme až se za břicha popadáme.

Musíme se rozloučit a pokračujeme dál .

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *