• Menu
  • Menu

Srí Lanka Buduruwagala

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Sri Lanka » Srí Lanka Buduruwagala

Buduruwagala- nejvyšší Buddha na světě  vytesaný do skály

Sobotní ráno přineslo i nápad, že jsme dost unavení cestováním a že na pár dní sjedeme z hor a čajových plantáží dolů na pobřeží k moři . Po pár kilometrech  opět začne stávkovat auto. Na Šrí Lance je státní svátek, všichni jezdí oblepení vlajkami a na mnoha místech je liduprázdno. Bubláme a doléváme.  Jsme u jedné se zajímavých památek Buduruwagala a tak necháváme auto odpočinout a jdeme, auto budeme řešit až se vrátíme…

Buduruwagala – v překladu znamená „ skála se sochou Buddhy“. O tom , kdy byly sochy vytesány není žádný písemný doklad, ale je velmi pravděpodobné,  že to bylo v období Anuradhapury (mezi 8-10 stoletím). Podobné sochy najdete v chrámu Dova.

Buduruwagala

Buduruvagala má vysokou náboženskou,  historickou a uměleckou  hodnotu. Jen málo lidí  zavítá na toto výjímečné místo,  protože raději navštíví známé a turisticky dobře dostupné památky v Anuradhapuře nebo  v Polonnaruvě. Buduruvagala, byla  hlavním náboženským centrem Ruhuna. Místo  je  impozantní  svým kolosálním  stojícím  Buddhou a dalšími božstvy vyřezaných  ve vysokém reliéfu v masivní skále spolu s obrovským množstvím artefaktů rozptýlených  v okolí.  Toto  nevšední dílo ukazuje obrovskou úroveň   zpracování  a vysokou kvalifikovanost řemeslníků té doby na Šrí Lance .

Buduruwagala

Skalní reliéf se skládá  ze 7 postav:  1. Sudhana Kumara, 2. Avolokiteśvara, 3. Tara, 4. Dipankara Buddha, 5. Mannu Srí Bodhisattva, 6. Maitreya Bodhisattva a  7. Vajrapani Bodhisattva. Budha stojí uprostřed a z každé strany jsou vytesané 3 postavy.

Buduruwagala

Po zničení Buddhy  vytesaného do skály v Bamiyanu v Afghanistánu v roce 2001 Talibanem,  je  Buddha v Buduruwagale nejvyšším  vytesaným do skály, na světě.

Místo se nachází 4 km sjezdem z hlavní silnice v krásném místě  nedaleko jezera  obklopeného džunglí.

Sedíme ještě chvíli u blízkého jezera, odpočíváme.  Honza loví  do aparátu vážky. Musíme, ale jet dále a tak s   pomocí strážce, který nám pustí vodu, dáme autu napít a jedeme dál. Po 10 minutách na rozpálené silnici vaříme. Je tu stánek s kokosy a tak necháme otevřené bublající auto svému osudu a svlažujeme se kokosovou šťávou. Plazivým popojížděním máme snahu dorazit dnes k moři.

Buduruwagala

Snaha se cení, ale auto opět vaří, lidé nám nosí konve vody a s autem i s námi to nevypadá dobře. Stojíme uprostřed vesnice, lidé jsou vyfešákování a užívají si svátek. Pomalu se nám kolem auta vytvořili zástupy lidí, ale auto neposlouchá. Záchrana nakonec přichází. Mladý muž na motorce nás krokem přiváží k servisu. Je vyhráno, auto (blbý uzávěr termostatu) je po opravě pojízdné a my míříme k moři do Kirindy.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *