Čaj a čajové plantáže na Srí Lance
Dnes je den blbec. Už v noci nemohu spát, je mi mizerně a pomalu se u mě rozvíjí pásový opar. Ach jó. Mám zimnici , je mi zle od žaludku. Snažím se zmátořit na další cestu. Honza mě nechává do poslední chvíle v posteli, pak už musíme odevzdat pokoj. Vyrážíme a kvůli mému stavu vynecháváme plánovanou botanickou zahradu kousek od Kandy.
Doprava je dost hrozná a k tomu to vedro! Auto zase zlobí a místo chlazení , spíše topí. Po asi 40 km vleklého popojíždění se začínáme pomalu sunout do kopců a i krajina začíná být hezčí a šťavnatější. Po cestě ještě nakupujeme na cestu kokoksy.
Vodopády
Jsme v kraji , kde již začínají čajové plantáže. První vodopád je naší zastávkou na svačinu. Atmosféra je trochu nakažena nepořádkem všude okolo. Je tu chýše s početnou rodinou a spousty odpadků, na druhé straně se myjí auta . je to taková vodopádová myčka. A tak naše špinavé auto necháme také umýt. Hadice mají nataženou přímo od vodopádu. Po cestě pak ještě několikrát vidíme tyto „unikátní“ myčky v přírodě.
V dáli pozorujeme Nádrž Kothmale – (Puna Oya) , která byla vytvořena jako součást Mahavelského rozvojového projektu.
Továrna na čaj Hellbodde
Auto v kopcích začne opět vařit. Když už bubláme úplně, máme tak trochu štěstí v neštěstí, že jsme zastavili přímo u továrny na čaj (Hellbodde). Je zde i restaurace s ochutnávkou čaje . Auto musí chladnout a tak přijmeme pozvání na prohlídku továrny. Továrna je zařízena ještě starými stroji.
Provazí nás milá průvodkyně a vysvětluje jak se čaj vyrábí. Pracují zde Tamilové a dle jejich výrazů ve tváři je to asi pěkná fuška. Honza se věnuje autu a já poprvé vidím , nedaleko v zelené záplavě čajovníků, česačky. Hurá , těším se , že si je vyfotografuji. Přede mnou jde nějaký ruský turista. Česačky něco pokřikují a usmívají se na Rusa. Pořizuji pár fotografií. Muž po chvíli loví v kapse peníze a dává je česačkám.
Jsem překvapena . Něco na mě pokřikují , chtějí dolary nebo bonbony. Ani jedno nemám a tak je odkazuji na chlapíka přede mnou a ukazuji, že již zaplatil a je to můj manžel. Naštěstí mě nezabily mačetou a tak jdu raději za Honzou a jsem z toho otrávená. Po prohlídce dolijeme vodu do chladiče a jdeme na ochutnávku. Já si dávám lahodný bílý čaj, Honza ochutnává výborný čaj zelený a černý. V prodejně nakoupíme čaje a jedeme dál.
Po 10 minutách opět vaříme. Zastavujeme nedaleko Thondaman cultural centre přímo u malého templu,.. znovu doléváme vodu za asistence místních usměvavých hochů. Po cestě obdivujeme další čajové plantáže s nádherným okolím. Jsou to například plantáže Mackwoods Labookellie.
Čajovník je keř, pokud jej neseřezáváte a nekultivujete může dosáhnout až výše 10m. Na čajových plantážích keře nechávají vysoké asi 1metr. Na čajových plantážích sbírají čaj pouze tamilské ženy. Sbírají mladé lístky a pupeny čajovníků.
Výroba čaje
1. fáze – sušení proudem vzduchu při určité teplotě – tzv. zavadnutí
2. fáze – válcování (svinování) při které jsou narušeny buněčné tkáně listů , přičemž se uvolňují silice a enzymy
3. fermentace (oxidace) – provádí se vlhkým vzduchem, kdy lístky mění barvu na hnědou
tato část je velmi důležitá pro kvalitu a jakost vyráběného čaje
4. konec (zastavení ) fermentace – a sušení prouděním horkého vzduchu
Je produkováno velké množství čajů , které jsou rozlišovány nejenom podle kvality , ale i podle toho v jaké nadmořské výšce byly pěstovány (nížinné, horské a vysokohorské).Ty vysokohorské rostou pomaleji a vyznačují se delikátní chutí. Další rozlišení je podle velikosti : od levného „prachu“ a „drtě“ přes zlomkové až po listové.
Čaj je černý , bílý , zelený, růžový… Bílý a zelený je sušen přirozeně a není dobarvován. Bílý čaj je velmi drahý, protože se sbírají jenom dva vrchní lístky…
Čaj je asi nejznámějším a nejdůležitějším vývozním artiklem srílanské ekonomiky. Čaj se na Srí lanku dostal jako náhražka zničených kávovníkových plantáží v 19. století. Jako první začal s pěstováním čaje v rovce 1867 James Taylor. S pěstováním začal v oblasti jihovýchodně od KAndy na plantáži Loolecondera.
Ceylonský čaj můžete nakoupit všude. Ovšem ty nejlepší čaje , co se týká kvality a výběru, nakoupíte ve specializovaných obchodech. Pokud navštívíte čajové plantáže , kde je možná ochutnávka čaje , tak nakoupíte nejenom kvalitní čaj , ale můžete i vybírat z těch pro Vás nejlahodnějších.
Většina kvalitních čajů se vyváží . Na Srí Lance si kvalitní čaj můžete dát na plantážích , ve vybraných restauracích , penzionech a obchodech.
Přidat komentář