• Menu
  • Menu

Srí Lanka – cestopis 17

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Sri Lanka » Srí Lanka – cestopis 17

KANDY  – chrám Budhova zubu a slavnosti École Internationale

Z Dambully míříme do Kandy. Cesta za úmorného vedra je dost náročná . Chceme se někde nasvačit, ale není kde a tak zastavujeme přímo u rušné silnice, a svačíme na kapotě auta rychle připravené sendviče, které jsme  uklohnili z nakoupených zásob. Jídlo je vynikající, bageta se sýrem, čerstvá rajčátka, chilli papričky a cibulka , to vše zapíjíme vodou s čerstvě vymačkanými limetami. Shlukují se kolem nás děti a my jsme tak trochu jako zvířátka v zoo.

Kandy velké pulsující a na první pohled malebné město. Hledáme ubytování, a jako všichni s výhledem na krásné jezero, které je středobodem města. Je to , ale fuška, najít bydlení se všemi parametry v křivolakých strmých uličkách …a tak až po třech hodinách,  konečně bydlíme!

Kandy

Cena není úplně levná, ale bydlení je krásné , jsme zde sami,  jenom s majiteli hotýlku, máme výhled na jezero. Popíjíme gin s tonicem a přikusujeme slané sušenky s chilli omáčkou.

Dnes chceme užít města a zůstáváme ještě jednu noc. Hurá, nemusíme  balit a  to je luxus. Je mi docela mizerně a pěkně mi to škvrká v žaludku…

Město je plné lidí , aut, turistů a různých vymožeností , obchůdků, kaváren…a to je pastva pro oči po 14.dnech putování po odlehlých končinách.

Kandy

Pokračujeme dále ke chrámu  Šrí Daladá  Máligáva (…jdu ještě Honzovi zakoupit šátek kolem těla, aby byl do chrámu vpuštěn). Chrám  Buddhova zubu je krásný a tak tiše pozorujeme obřady  věřících, ale i propracované detaily staveb i doplňků. Chrám ukrývá nejdůležitější buddhistickou relikvii  Srí Lanky – Buddhův zub (daladá). Dle pověsti byl zub vytažen z palánů Buddhovy pohřební hranice v r. 543 př.n.l. a na Srí Lanku byl dovezen (propašován)  ve vlasech princezny z Kalingy ve 4. století . Tento chrám byl v r.1998 poškozen bombou,která byla odpálena nedaleko vchodu .  Prý to byla akce LTTE (Tamilských tygrů).

Kandy

Kandyjské jezero  – vytvořil v roce 1807  poslední panovník Kandyjského království Šrí Vikrama Rádžasinha. Malý ostrůvek uprostřed využil panovník pro svůj harém . Na ostrůvek přijížděl svým člunem. Britové, pak kolem jezera v pozdější době , vytvořili zeď jako u pevnosti a ostrůvek využívali jako sklad munice.

Jižní břeh jezera  má před Malwatte mahá vigárou kruhové ohrazení , kde měli mniši koupele.

Kandy École Internationale

V Kandy je spousty jiných zajímavostí a památek. Ať už kláštery Malwatte a Asgirija , Muzeum čaje, Univerzita Paradeniya, meditace, golf , rezervace Udawattakelle, Déválé – čtyři svatyně Nátha, Patroni, Višnu Kataragama, pozorování ptactva  . Blízko Kandy je možné navštívit  Sloní útulek Pinnevala.

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *