• Menu
  • Menu

Srí Lanka – cestopis 15

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Sri Lanka » Srí Lanka – cestopis 15

Polonnaruwa – památky UNESCO.

Poslední ranní koupel v Bengálském zálivu . Plavání by se mělo spíše nazvat poskakování v divokých vlnách . Ale i tak je to báječné!! Dnes míříme do města Polonnaruwa. Město zapsané svými památkami do Unesco ,  pro nás také testovací čára před návštěvou Sigiriye. Ubytováváme se v hotelu Gajaba. Pokoje jsou dost obyčejné , ale hotel má krásnou zahradu a restauraci.

Polonnaruva Šrí Lanka Unesco

Objednáváme si  tuk-tuka a vyjíždíme na památky. Je úděsné vedro a tak je to dost náročné. Památky však stojí za to. Informace a zakoupení vstupenky je možné nedaleko Rest House  u vodní nádrže Tópáveva, kde je zároveň  Archeologické muzeum, které je velmi dobře uspořádáné. Seznamuje návštěvníky s okolím města , citadelou i klášterem , s periférií i hinduistickými památkami. Pro návštěvu památek je potřeba zakoupit vstupenku, která stojí 25 USD.  Za celou dobu nás nikdo nekontroloval , ale narazili jsme na kontrolu při odjezdu z památek.

Polonnaruva Šrí Lanka Unesco

Nad hotelem je obrovská vodní nádrže Tópáveva (Topa Wewa) a vedle hotelu je vodní kanál s krásně vypadající vodou. V kanálu se střídají muži i ženy  a vodu používají nejenom pro očistu celého těla , ale i pro osvěžující a jistě blahodárnou koupel. Jak já jim závidím, ale odvahu tam jít nemám.

Polonnaruva – kanál u nádrže Tópáveva

V zahradní restauraci dostáváme výbornou srílanskou večeři, k tomu chlazené pivo . Funguje zde WiFi a tak ještě zprávy domů a ubezpečení , že dcery jsou OK a nezmrzly při těch mrazech, které právě doma udeřily.

Polonaruva:

… je 11. století, král Vidžajabáha I unaven opouští Anurádhapuru a vydává se na jihovýchod, aby vybudoval nové hlavní město – Polonnaruwu. Toto město setrvalo jako hlavní sinhálské město další  2 . století a byla svědkem vlády dalších dvou významných vládců . Parákramabáha I (rok 1153-1186) , dalším pak král Niššanka Malla (1187-1196).  Další osud Polonnaruwy byl už spíše tragický a vyvrcholil  zchátráním nádrží a kolapsem zavlažovacích systémů, rozšířením malárie v oblasti . Nakonec byla Polonnaruva opuštěna a behěm několika desítek let ji zachvátila džungle…

 

Polonnaruva Šrí Lanka Unesco

 Polonnaruwa má staré i nové město.

 Památky (zříceniny) je možné rozdělit do více částí.:

památky na břehu nádrže – jižní skupina

skupina Královského paláce  směrem na východ od Polonnaruwy

skupina , známá jako čtyřúhelník

skupina známá jako severní

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *