• Menu
  • Menu

Srí Lanka – cestopis 8

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Sri Lanka » Srí Lanka – cestopis 8

Přes území Tamilských tygrů do Jaffny

Odjíždíme z Mihintale rozhodnuti pokračovat  na sever Srí Lanky , tzv. území Tamilských tygrů ( Libaration Tigers of Tamil Eelam, LTTE). Organizace LTTE  je na území  Srí Lanky  od  sedmdesátých let minulého století. Od roku 1983 vede LTTE občanskou válku, která je s přestávkami vedena dodnes. Tato organizace vznikla jako seskupení nespokojených mladých Tamilů s  diskriminací  sinhálské vlády z Kolomba.

přes území Tamilských tigrů

 

LTTE patří mezi první organizaci, která začala se sebevražednými útoky. Obětí jejich útoků byl i známý indický premiér Rádživ Gándí (1991).

Autem přes území Tamilských tigrů

Obávaná cesta přes území Tamilských tygrů v sobě skrývá nejenom touhu po dobrodružství, ale i trochu stlačený žaludek a neobvyklé pocity, které se neslučují s pohodovou dovolenou. Kontroly, hlídky, vojáci se samopaly,  bunkry, rozbité domy, příšerná silnice, zvláštní neosobní krajina, usměvaví lidé a každodenní život.

Po A9

po rozkopané A9, mezi bagry a náklaďáky uhýbajíc na poslední chvíli  rozdivočelým autobusům  být  pořád ve střehu  a jet co to dá, aby jste zavčas dojeli do cíle cesty do Jaffny. Jedeme přes  Vavuniyi, Mankulam, Kilinochichi přes sloní průsmyk k Pallai. Severní část země včetně Jaffny je velmi chudá a zaostalá  proti části jižní. A  z hlediska turistického je spíše zajímavá než atraktivní a lákavá. Jenom neskutečně rozkopaná a  nyní  z velké části   za provozu budovaná část  silnice A9 je těžkou zkouškou pro každého i sebelepšího řidiče.  Cesta  je  opravdu značně náročná a vysilující. Skláním obdiv svému muži, že tu hrůzu projel a že jsme to přežili ve zdraví.

Neskutečná agresivita řidičů autobusů a náklaďáků nás mnohokrát dostala do situace nejenom krajní  nouze, ale doslova nás několikrát sejmuli přímo ze silnice do obrovských děr a rigolů mimo silnici, pokud se z velké části cesta dá silnicí  vůbec nazvat. Před a za ,  i potom na území  Tamilů, jste v jednom kuse v hledáčku vojáků. Každých 2OO m stojí maskovaný, či méně maskovaný bunkr se samopalníky. Krajina tamilských tygrů  směrem do Jaffny je  rovina, bez krásy a života.

Všude vojáci

Ale, to je jenom pohled  ze zničené silnice A9. Skutečnost je jistě jiná.  Kolem silnice vás na billboardech vítá 55.,54.. ,53 divize, nebo brigáda a na hranici vám odstaví auto, vezmou pasy, odpovíte na několik  otázek, zvednou bránu a můžete jet. Pro vojáky jsme zpestření a jsou docela milí.. V našem starém průvodci je napsáno, že musíme území tygrů opustit do 17. hodin , jinak vás nepustí přes hranici. No, tak to teda nemáme šanci to stihnout. Toto asi dnes již neplatí, projeli jsme později a bez problémů. Chci si vyfotografovat jednoho fešného oficíra, pokyvuje divně hlavou a tak raději jdu dál (až mnohem později přijdu na to, že toto pokyvování  na Ceylonu znamená vlastně ano…). I když Honza nesouhlasí,  při častých nucených zastávkách kvůli přejezdu stavebních strojů, fotografuji alespoň dělníky na stavbě…

Jedna pohodová zastávka přeci jenom na území tygrů je možná. U velkého vegetariánského bufetu v Kilinochchi, kde si dáme výbornou krmi a kde chvíli odpočíváme myslím také není problém si kohokoliv zvěčnit. Všichni se usmívají a vypadají mile.. Území tygrů opouštíme již ve večerních hodinách .

přes území Tamilských tigrů

Zpáteční cesta přes toto území už probíhá pro nás v pohodě a vojáci za každým stromem nám připadají jako součást zdejšího koloritu…Na hranicích už bez skrupulí oslovím vojáka a on se nechá bez problému vyfotografovat a ještě s úsměvem ukáže na svoji mladou vojenskou kolegyni..dovolí mi i navštívit jejich památník a tak s úsměvy dáváme sbohem obávaným Tamilským tygrům…

přes území Tamilských tigrů

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *