• Menu
  • Menu

The Sculptur´s cave

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Skotsko » The Sculptur´s cave

Na svůj skotský výlet jsem si pořídila jednoho z těch obrovských turistických průvodců, ve kterých je popsána každá sebeméně zajímavá maličkost. Jak jsem byla ale překvapená, když jsem při návštěvě městského muzea v Elginu objevila plakát na jakousi jeskyni, o které se můj průvodce nezmiňoval byť jen malou zmínkou.

The Sculpture´s Cave
The Sculpture´s Cave

Na plakátu byla vyfocena jeskyně s různými nástěnnými vrypy, které vypadaly přinejmenším dost staře na to, abych se o místo začala zajímat i já. Jak jsem ale brzy zjistila, The Sculptures cave („Sochařská jeskyně“) je pro většinu místních pojmem zcela neznámým a to i přesto, že se jedná o jeskyni minimálně celobritského významu. Naštěstí tu byla velmi nadšená knihovnice, která mi během půlhodiny zodpověděla na všechny mé všetečné otázky, vytiskla mapu a zjistila doby odlivu a přílivu na pobřeží.

Začněme ale od začátku. V čem je vlastně jedna z mnoha místních jeskyní tak zajímavá? Kromě mnoha fosílií, které zde byly nalezeny (a díky neustávající erozi i v současné době nacházeny), jsou to hlavně nástěnné vrypy, které dokládají činnost člověka na tomto místě už v období Pozdní Doby Bronzové (700 – 800 př. Kr.). Jenže tím všechny objevy nekončí. Na pískovcových stěnách této jeskyně byly objeveny a následně zařazeny vrypy od Pozdní Doby Bronzové přes Dobu Železnou (1. -4. stol. n. l.), období Piktského království (5. -6. stol. n. l.), dále období středověku (7. – 12. stol.) a nakonec i nápis ze 17. století. Bohužel, ani člověk 21. století není výjimkou a tak jsou tyto zajímavé nápisy nebo pouhé vrypy často překryty nápisy mnohem mladšími, které ovšem nemají žádnou výpovědní hodnotu. I přes toto vandalství je jeskyně plně zpřístupněna všem návštěvníkům.

The Sculpture´s Cave
The Sculpture´s Cave

V současné době se čeká na větší archeologický výzkum, který by měl poodhalit historii tohoto záhadného místa. Nikdo totiž neví, k čemu a komu vlastně jeskyně sloužila. Je až s podivem, že se o této jeskyni ví tak málo. Co mě ale udivuje ze všeho nejvíc je fakt, že i místní obyvatelé často zakroutí hlavou na znamení, že o The Sculpture´s cave nikdy neslyšeli.

Před návštěvou si nezapomeňte zjistit doby odlivů a přílivů. Jeskyně se totiž nachází přímo na pláži a dostanete se k ní pouze v době odlivu! V době přílivu jsou všechny přístupové cesty zality mořem, a proto je cesta do jeskyně v podstatě nemožná.

The Sculpture´s Cave
The Sculpture´s Cave

Jeskyně se nachází pouhých 6 mílí severně od Elginu u vesničky Covesea. Odtud se vydejte přímo k pobřeží, kde narazíte na vyšlapanou cestičku. Do jeskyně vás bohužel nenavede žádný ukazatel a i s mapou a přesným zákresem polohy můžete mít (stejně jako já) problém místo najít. Proto doporučuji vydat se trochu nepohodlnou cestou po pláži, kde se v době odlivu vyskytuje spousta kluzkých chaluh. Cesta je to sice velmi nepohodlná, pomalá a trochu nebezpečná, zato si můžete prohlédnout překrásné tvary světle-žlutých pískovcových útesů a objevit i další z místních jeskyní. Nad hlavou vám budou kroužit hejna mořských ptáků, a pokud budete mít štěstí, můžete ve vlnách uvidět i stádo delfínů.

The Sculptures cave se nachází na úpatí útesu a její vchod je označen tabulkou s nápisem. Pokud jeskyni najdete, budete víc než rádi za nápad vzít si s sebou baterku! To mě bohužel napadlo až na místě…

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.