• Menu
  • Menu

Tipon – Peru 10

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Jižní Amerika » Peru » Tipon – Peru 10

Cusco Unesco a Tipon

Při snídani nám hrála báječná indiánská muzika a tak jsem se domluvila s číšníkem, že mi udělá za 10 dolarů kopii nahrávky. Jdeme do historického centra města, které je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Na dnešní den jsem si naplánovala prohlídku kostela Santo Dominga.

Santo Domingo

Původně zde stál incký chrám Slunce Coricancha. Podlahy jsou zde jako zrcadlo a jak jsem se radostně rozběhla k jedné z původních zdí, uklouzla jsem a narazila si palec u nohy. Byla to strašlivá bolest. Myslela jsem si, že ho mám zlomený. Una mi hned dala mast a lék proti otoku. Celý palec mi sice zmodral, ale otok nebyl už tak hrozný. Coricancha, byl původně celý pokrytý tlustými zlatými deskami, které posloužily jako výkupné pro Pizarra za zajatého Atahualpu. Dnes stojí na původním zdivu kostel Santo Domingo, a tvoří tak symbolický příklad spojení španělského a indiánského stylu, tak charakteristického pro tuto část latinské Ameriky. Z bohatě zdobeného chrámu mnoho nezbylo, Španělé se rychle postarali o všechny drahé kovy.

Incké zdi
Incké zdi

 12-tihranný kámen ve zdi

Když jsem se trošku vzpamatovala, šly jsme hledat 12-tihranný kámen v incké zdi hned za katedrálou. Objevil se u nás chlápek a začal nám povídat o historii, a že nám kámen ukáže. Opravdu nás ke kameni dovedl, ale chtěl za 5 minut práce 10 dolarů. Daly jsme mu pět a raději pokračovaly dál. Kámen ale za ty dolary stál, bez průvodce bychom ho nenašly.

 Catedral Basílica de la Virgen de la Asunciónna

Ještě jsme stihly prohlídku Catedral Basílica de la Virgen de la Asunciónna na hlavním náměstí Plaza de Armas. Stojí na stejném místě, jako stával Sunturwasi, palác kde žil Inka Viracocha. Tady jsem se pobavila, protože jsem si chtěla vyfotit slavný obraz od Van Dycka. Není tedy jisté, že jej namaloval právě on, ale každopádně se nesmí fotit. Irská katolička Una šla zabavit hlídače a já si obraz zatím vyfotila. Katedrála se začala stavět roku 1559 a dokončena byla za sto let. Zajímavý je obraz Poslední večeře Páně od Marcose Zapaty. Zobrazil, jak Ježíš s apoštoly pojídají morče a zapíjejí to sklenicí piva Chicha.

Katedrála Cusco
Katedrála Cusco

 Cestou do hotelu, jsme ještě udělaly malou přestávku na kávu a z balkonu pozorovaly přípravy na očekávanou oslavu Corpus Christi.

Tipon 

V hotelu jsme si objednaly výlet na ruiny zvané Tipon. Silně se ochladilo a palec bolí jako ďas. Chceme ale využít každý okamžik a co možná nejvíc toho vidět. Přijel pro nás mikrobus. Trochu se zatáhlo nebe a já říkala průvodkyni, že asi bude pršet. Odvětila, že touto dobou nikdy neprší, a po chvíli samozřejmě pršet začalo. Naštěstí jen krátce. Ujely jsme cca 25 km po dosti neupravených cestách.

Tipon
Tipon

 Tipon byl podle nás jednou z nejkrásnějších inckých staveb, co jsme dosud navštívily. Možná to také souviselo s tím, že tu nebyla ani noha a incký komplex je v bezvadném stavu. Někde v dálce jsou jen dělníci upravující, skrz kamenné stavby se věčně prodírající, vegetaci. Nádherný výhled, voda zurčí v dokonale vyvedených kanálcích a téměř nikdo kolem. Celý Tipon je velký jak několik fotbalových hřišť nad sebou. Akvadukt napájející kanálky vodou se různě větví. Voda stéká kanálky i z výšky a tvoří umělé vodopády protékající zdmi teras. Jedna část vodovodního systému vede mnoho kilometrů vzhůru do hor. Terasy jsou přesné a pravoúhlé a každá úroveň teras byla určena pro jinou plodinu, podle toho v jaké výšce se rostlinám lépe vedlo. Zdi mají pravidelné výstupky, po kterých se zemědělci dostávali na políčka. Takový kamenný žebřík do strany. O původu tohoto místa a k čemu sloužilo, se zatím moc neví. Údajně byl postaven pro náboženské rituály a zemědělské experimenty.

Jezuitský kostel  Andahuaylillas

Předposlední zastávka dnešního dne je vesnička s téměř nevyslovitelným názvem „Andahuaylillas“, leží nějakých 40 km jihovýchodně od Cusca a je proslavená jezuitským kostelem San Pedro de Andahuaylillas, který je díky své vnitřní výzdobě znám jako „Andská Sixtinská kaple„. Vnitřní výzdoba je opravdu bohatá a fresky jsou zvláštní. Bohužel je tu šero a fotit se nedá. Jeden obraz od slavného španělského malíře Estebana Murilla.

 Pikillaqta

Začala být ještě větší zima, neměla jsem nic teplého na sebe a tak jsme se na naší poslední zastávce moc nezdržovaly. „Bleší místo“ Pikillaqta je rozlehlá archeologická památka a spadá do říše Wari. V době svého rozkvětu, někdy kolem roku 600, se říše rozprostírala přes 1500 kilometrů čtverečních na území dnešního Peru. Stejně jako mnoho dalších kultur, byla říše podmaněna Inky. Ve vesničce jsme si v malé pekárně pochutnaly na tradičním a dobrém pečivu. Dojely jsme zpět do hotelu a šly s Umou na večeři. Dala jsem si smažený řízek s kaší, ne zrovna tradiční jídlo, ale skvělé. V pokoji v hotelu jsem spolykala prášky proti bolesti a šla raději spát.

Pikillaqta
Pikillaqta

 Další den dopoledne se jdeme s Unou podívat  na slavnost Corpus Christi. Bude to náročné, už teď paří slunce.

cestopis následující

cestopis předcházející

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *