Diamant Kasikci
I palác Topkapi se nachází v oblasti Sultanahmetu a jeho návštěva je téměř povinnou součástí cesty do Istanbulu. Od 15. do 19. století byl tento rozsáhlý komplex budov sídlem osmanských vládců. Vzhledem k tomu, jak byla Osmanská říše rozsáhlá a bohatá, si zřejmě dokážete představit, jaké investice se do komplexu po staletí dávaly a kolik zajímavých příběhů se na tomto místě událo. Bydleli tu všichni- ctižádostiví dvořané, chlípní sultáni, půvabné konkubíny i proradní eunuchové.
Palác Topkapi je otevřen veřejnosti od poloviny dubna do září, každý den kromě úterý od 9:00 do 18:00. V období od října do poloviny dubna je otevřeno pouze do 16:00. Na jeho návštěvu si vyhraďte několik hodin. Mě prohlídka trvala 2,5 hodiny a měla jsem co dělat, abych vše stihla. Topkapi je totiž tvořen sérií pavilónů, kuchyní, kasáren, audienčních komnat, altánů a soukromých pokojů. Budovy jsou vždy uspořádány po obvodu jednotlivých nádvoří, kterých tu napočítáte čtyři.
Palác se začal stavět v 15. století za vlády Mehmeda Dobyvatele, krátce po dobytí Konstantinopole v roce 1453. První nádvoří se nachází za Královskou branou. Říká se mu také Nádvoří janičářů nebo Přehlídkové náměstí. Na jeho území se nachází kostel Aya Irini (v překladu Kostel Božího míru) jinak je zde park. Na druhé nádvoří projdete Prostřední branou, které se přezdívá Brána Pozdravení pokoje. Na koni mohl branou projet pouze sultán nebo jeho matka, všichni ostatní museli z koně sesednout na důkaz své podřízenosti vládci. V tomto prostoru se nachází Velká palácová kuchyně, ve které se dozvíte podrobnosti z jídelních zvyků za dob sultánství a prohlídnete si sbírky různých porcelánových sad. Vlevo je poté budova sněmovny dvorní rady a za ní venkovní pokladnice.
Do třetího nádvoří vede vstup přes Bránu blaženosti, za kterou se nachází sultánův soukromý pokoj pro přijímání návštěv, tzv. Královská síň. Právě v této budově ze 16. století sultán přijímal vysoké úředníky a cizí velvyslance. Bylo to místo, odkud řídil celou svou říši. Na východní straně nádvoří se nacházely pokoje expedičních jednotek, které v současné době slouží jako výstavní sály se sbírkami královských oděvů, uniforem a kaftanů. Na protější straně nádvoří je Dům svatých relikvií, kde se nachází všechny možné část Prorokových relikvií.
Samotnou kapitolou je pro mne budova Klenotnice. Ta se nachází na východním konci nádvoří a ať přijdete v jakoukoli denní dobu, připravte se na dlouhé fronty, které stojí za to vystát. Ve dvou místnostech na vás totiž budou čekat nejkrásnější klenoty celé Osmanské říše. Zlato, stříbro, rubíny, smaragdy, nefrity, perly, slonovina a v neposlední řadě diamanty, z těchto materiálů jsou tvořeny jednotlivé objekty ve vitrínách, které si bohužel nemůžete vyfotit. Nejzajímavějším a pro mě nejhodnotnějším objektem je Diamant Kasikci. Diamant, který má tvar slzy má 86 karátů (!!!) a je lemovaný množstvím menších drahých kamenů, doprovázel Mehmeda IV. při jeho nástupu na trůn v roce 1648. Jedná se o 5. největší diamant na světě a ať už máte rády (ano, píši rády, neboť tato poznámka se vztahuje hlavně na ženy) šperky, nebo ne- vsadím se s vámi o co chcete, že vám pohled na tento kámen (stejně jako mně) vykouzlí úsměv na rtech.
Výčet nádvoří končí čtvrtým, kde se nachází pavilony v evropském stylu, které byly tvořeny dle evropských vzorů z 19. století. Najdete zde například pavilón lékaře (sultánův židovský doktor) nebo mramorovou terasu s jezírkem, Revanský nebo Bagdádský altán. Po ukončení prohlídky budete muset projít všemi nádvořími zase zpět. Do Topkapi veden jen jedna brána.
Přidat komentář