• Menu
  • Menu

Toskánsko 4

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Itálie » Toskánsko 4

Městečko San Gimignano- středověký Manhattan

Na dnešní výlet se moc těším. Jedeme sto kilometrů do městečka San Gimignana tzv. „středověký Manhattan“v provincii Siena. San Gimignano je proslulé svou téměř jednotnou zástavbou středověké architektury a svými 15ti vysokými rodovými věžemi. Tato stará část města na náhorní plošině je od roku 1990 zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Na Elbě jsem poprvé ochutnala bílé víno ze San Gimignanaa zaplavil mě opravdový pocit štěstí. Díky tomuto vínu jsme vlastně podnikli celý tento výlet.   Opět projíždíme úrodnou krajinou, míjíme vinice na kterých pracují dost staří lidé. Už pohled z dálky na  San Gimignano v původně etruské krajině je fascinující. Město tyčící se nad údolím Val d’Elsa ve výšce 320 metrů nad mořem a je svědectvím středověké civilizace. Nalém prostoru si obyvatelé vystavěli  náměstí, ulice, domy, paláce, studny a fontány.  Všechny struktury typické pro městský život. V období antického Říma bylo založeno sídlo jménem Silvia, latinsky strom nebo keř. Dnešní jméno získává podle Svatého Gemignana. K založení města se váže postava biskupa z Modeny, který žil ve 4. stol. Původně místo sloužilo jako Via Francigena, nejstarší křesťanská poutní trasa. Poutníci a věřící po ní putují do Říma, ke hrobu apoštola Petra a to již od začátků křesťanství.

cukrárna
cukrárna

Pod jurisdikci biskupů Volterra, získává v roce 1199 nezávislost. Svobodné město, známé jako San Gimignano delle Belle Torri. Vstupuje do dlouhého období prosperity, která trvalo až do roku 1353.O svůj vliv a moc přichází po zhoubném moru, který město postihl v roce 1348. V roce 1354 se oslabené San Gimignano dostává pod vliv Florencie. Blahobyt městu přinášela hlavně vinná réva a šafrán, který se v okolí města pěstoval. Také dnes se z místní vinné révy vyrábí velmi kvalitní a chutné víno Vernaccia.

Následující historie městečka byla určována boji mezi rodem Ardinghelli patřícím ke guelfům a ghibelinským rodem Salvucci. Rivalita mezi nimi vedla ke stavbě tzv. rodových věží. Celkem jich bylo 70. Znesvářené rody si tu postavily věže zčásti jako symbol bohatství a zčásti na obranu při pouličních bitkách. Na konci 16. st. byl jejich počet snížen na 25,  do dneška 15 z nich dokresluje charakteristickou siluetu opevněného městečka.

Mezi nejvýznamnější památky města patří kromě kamenných věží například městská brána Porta San Giovanni z 13. století, nedaleko které se mezi dalšími středověkými budovami tyčí odsvěcený kostel San Francesco. Piazza della Cisterna, Trojuhelníkové náměstí, které dostalo jméno podle studny, která se nalézá uprostřed náměstí. Na náměstí můžete vidět domy z 13. – 14. století.Callegiata, Baziliku najdete na náměstí Piazza del Duomo.

Také na dalších náměstích se nacházejí různé dómy a paláce,  Palazzo del Popolo, kde sídlí samospráva města. Slavný je i Pallazo Comunale, kde měla v minulosti své zázemí městská rada. K němu náleží i nejvyšší věž. V Pallazo Comunale je také Dantova místnost. Vyzdobená a připomínající krátký pobyt slavného umělce v těchto končinách.

San Gimignanaa
cesta do San Gimignana

Prošli jsme se po městě, na náměstí jsme si dali dobrou zmrzlinu a vyrazili zpět do Montepulciana.

cestopis následující den

cestopis předcházející den

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *