• Menu
  • Menu

Údolí Görkündere a Güllüdere, Kappadocie

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Turecko » Údolí Görkündere a Güllüdere, Kappadocie

Túry v oblasti Kappadocie

Pokud nemáte zrovna 150 euro navíc, abyste si mohli zaplatit hodinový let balónem nad měsíční krajinou turecké oblasti Kappadocie, můžete zkusit ještě jednu variantu, jak spolehlivě objevit největší krásy této oblasti- své nohy. Vydejte se tedy jedním z mnoha zdejších údolí a pozorujte ty nejbizarnější geologické tvary, které si snad ani nejde představit.

Túry skrz jednotlivá údolí se liší svou náročností i délkou a samozřejmě atrakcemi, které je možné v údolích potkat. U tras je většinou označen jejich začátek názvem, u kterého je piktogramy vysvětleno, co vše se v údolí nesmí dělat (rozdělávat oheň, kempovat, trhat květiny, ničit skalní útvary…), dále je zde zjednodušená mapka a směrovka, kudy údolím dál.

údolí okolo Göreme
údolí okolo Göreme

Neztraťte se v údolí !

Tím ovšem většina značení končí, což má své výhody a nevýhody. Mezi nevýhody patří, že se v údolí můžete poměrně jednoduše ztratit. Což ovšem pro někoho může být jedním z důvodů, proč údolí navštívit. Můžete totiž jednoduše „zmizet“ mezi jednotlivými tufovými komíny, holubníky, vlnami a v další chvíli se zase objevit. Pokud si nebudete jisti svou polohou, stačí vystoupat na první kopec a hned vám bude jasné, kde se nacházíte. Můžete si tak připadat jako objevitel nějaké nové planety. Červeně, žlutě nebo oranžově zbarvené horniny roztodivných tvarů tufu na vás budou volat: „Ještě pojď sem, podívej se, co je za touto vlnou. Podívej! A když půjdeš ještě o kousek dál, co bude tam?“ Nové výhledy a pohledy se odkrývají s každým dalším krokem vpřed. Jednoduše vás to nutí pokračovat skrz údolí pořád dál a dál.

Údolí růží – Güllüdere

Přesně takto na mě působilo jedno z nejhezčích údolí, Údolí růží (Güllüdere), které se nachází severně od vesnice Göreme. Dostanete se do něj buď přímo z Göreme, nebo z vesnice Cavusin („Čavušin“), která se nachází přibližně dva kilometry severně od Göreme směrem na městečko Avanos. V údolí se dá poměrně jednoduše ztratit. Navíc zde můžete obdivovat skalní kostely bez přítomnosti davů okolních turistů. Nedaleko začátku údolí je kostel, kterého by si návštěvník téměř nevšiml. Jmenuje se Üc Hacli Kilise (Kostel tří křížů). Jeho předností je zajímavý reliéf na stropě. Bohužel, tak jako většina ostatních kostelů, má i tento zničené fresky, které zobrazují Ježíše na trůnu. Při cestě dál vzhůru narazíte na další kostel Hacli Kilise (Kostel kříže), který má v apsidě fresky pocházející z 9. století a velký kříž vytesaný ve stropu. Hned u kostela se nachází příjemné jeskynní kavárna. Jediné místo, kde se můžete občerstvit.

údolí okolo Göreme
údolí okolo Göreme

Vezměte s sebou vodu a svačinu.

Což mě přivádí k myšlence, že pokud budete chtít strávit v údolí několik hodin objevováním, nezapomeňte si s sebou vzít hodně vody, namazat se krémem a pokrývka hlavy by taky možná přišla vhod. Zvažte i nějakou tu svačinku. Na jednom z místních kopců může být piknik nebo i malé občerstvení velmi romantickou záležitostí, kterou ocení hlavně návštěvníci ve dvou 🙂 .

Údolí lásky –  Görkündere

A pokud chcete zažít opravdovou romantiku, pak byste měli zavítat do údolí  Görkündere (Údolí lásky). Trasa začíná v údolí Zemi (nebo od Sunset View Hill v Göreme). Toto údolí je oblíbené hlavně kvůli zdejším skalním útvarům. „Nemravové“ neboli peribacalar, jsou až 40 metrů vysoké skalní komíny, na jejichž vrcholcích jsou umístěny čepičky z tvrdšího materiálu. Někomu připomínají komíny obrovské falické symboly, někomu přerostlé houby. Záleží jen na vaši fantazii a úhlu pohledu 🙂 .

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *