• Menu
  • Menu

Vltava- vodáků ráj

Mezi další tipy, jak přežít letní tropické teploty, může patřit i výlet na vodu. V České republice je vodáctví velmi rozšířeno a to i přesto, že zde nemáme žádné rychlé horské řeky tak jako v Rakousku nebo třeba ve Švýcarsku.

U nás se řeky splavují, dalo by se říci, „na pohodu“. Mezi top sjížděné řeky patří určitě Vltava. Ta se dá rozdělit na horní a dolní tok. Horní tok se nachází po proudu nad vodní nádrží Lipno a je splavný pouze při dostatečné výšce vody v řece. Kritérium je poměrně striktně kontrolováno ze strany ochránců přírody, kteří vodákům na některých úsecích nedovolují ani vystoupit z lodi. Pro sjíždění této části řeky je nezbytné se předem informovat o současné situaci vodní hladiny. I přes tyto počáteční organizační složitosti je ale sjíždění horního toku části nezapomenutelným zážitkem. Úzké koryto, které se vlní v pravidelných zákrutách, probíhá skrz panensky čistou krajinu, která nadchne snad každého vodáka.

Od Vyššího Brodu po proudu dále

Zcela jiná situace panuje na dolním toku- tedy od Vyššího Brodu dále po proudu. Tato část je přímo přeplněná vodáky a sjíždět ji může prakticky každý, což se taky bohužel děje. Řekněme si to na rovinu, během hlavní sezóny je řeka přeplněná. Dlouhé fronty u každého jezu, opilí vodáci, křik, upravené jezy tak, aby se i ti nejopilejší nemohli utopit a nakonec i přeplněné kempy, to je současný obraz nejnavštěvovanější řeky u nás. Většina z vodáckých výletů se nese ve znamení několikadenní nepřetržité párty, která končí posledním dnem, kdy se střízlivějícím lidem klepou ruce na volantech.

Vyšší Brod -Branná-český Krumlov – Zlatá Koruna

Vltavu jsem nesjížděla už tři roky. Naposledy jsem si řekla, že nechci být součástí opileckého mumraje nezkušených vodáků, kteří ani nevědí, jak se správně drží pádlo v ruce. Na moje předsevzetí jsem bohužel zase zapomněla, a tak jsem se letos opět vypravila na vodu. Sjížděli jsme zcela tradiční úsek: Vyšší Brod – Branná – Český KrumlovZlatá Koruna.

plující bary
plující bary

„Kde jsou ty časy, kdy si vodáci převáželi všechny věci sami na lodích,“ napadlo mě ve chvíli, kdy jsem si uvědomila, že téměř žádná z posádek neveze zásoby barelů s oblečením a jinými vodáckými potřebnostmi. V dnešní době se vše převáží po souši- lidi buď pendlují auty mezi kempy, nebo využívají místní největší společnosti Inge a jejích vodáckých autobusů. Jediné, co na výletě budete potřebovat je kreditní karta. Hodit se vám budou i hotové peníze. Na Vltavě služby nahrávají konzumu a pohodlnosti a místní vodáci jsou tomu rádi.

sranda musí být
sranda musí být

Památky na Vltavě

Není divu, že je Vltava tak oblíbeným místem k návštěvě. Na každém ze stanovišť můžete obdivovat historické památky (klášter ve Vyšším Brodě, hrad v Rožmberku, UNESCO město Český Krumlov nebo klášter ve Zlaté Koruně). Řeka je upravena tak, že je splavná i pro úplné začátečníky a rodiny s dětmi a její koryto probíhá skrz krásnou krajinu Jižních Čech. V současné době bych doporučovala vodácký výlet n Vltavu všem, kteří „mají kladný vztah k alkoholu“ a komu nevadí velké množství lidí všude okolo a nevyhledává na své dovolené klid a místa bez lidí. Připravte se, že se na tomto výletě nevyspíte. Místní opilecká atmosféra vás buď strhne a vy se přidáte k většině, nebo prožijete 4 dny zoufalství s otázkami typu: „Kam ta dnešní společnost spěje.“

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *