• Menu
  • Menu

Vrbnik, Chorvatsko

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Chorvatsko » Vrbnik, Chorvatsko

Vrbnik

Opevněné místo, romantické středověké  městečko na skále nad mořem jsme navštívily chvíli před západem slunce. Bylo dost těžké tady zaparkovat, turistů tady bylo více než dost. Úzké křivolaké uličky, kouzelné malé a útulné dvorky,  které se proplétají mezi domy, hudba a vůně dobrého jídla, příjemná atmosféra. Některé uličky jsou tak úzké, že jimi neprojde ani člověk. Ulička u domu č. 14 možná patří k nejužším na světě.

Vrbnik

Rybářské městečko s necelou tisícovkou obyvatel leží na východní straně ostrova Krk, rozprostírá se na vápencovém svahu vysokém 50 metrů, pod srázem na západním svahu se nachází malý přístav.

Neodolaly jsme a zašly do obchodu s vínem s malou vinárničkou, kterých je tu více. Výborné zdejší  víno /žlahtina/ roste na vinicích kolem Vrbniku. Slámově žluté víno příjemného aroma, toto víno se nepěstuje nikde v Chorvatsku, ani nikde jinde na světě. Uprostřed vinic stojí obnovený pěkný kostelík sv. Máří Magdaleny.

Vrbnik

Historie

Písemně je zmiňován  Vrbnik v roce 1100. Vrbnik patří k nejstarším osadám na ostrově Krku. Prvními historickými byli před cca 2500 lety Ilyrové, statut města získal Vrbnik koncem 14. století.. V centru na náměstí stojí mariánský kostel pocházející z 15. až 16. století, později mnohokrát přestavovaný, opodál pak stojí renesanční zvonice z první poloviny 16. století.

Ve Vrbniku  je  románsko-gotický kostel sv. Jana (Sveti Ivan), barokní kostel sv. Antonína Paduánského, kaplička sv. Martina, v dnešní podobě z 19. století, další mariánský kostel pochází ze začátku 16. století. Ze středověkých hradeb se zachovala jen malá část.

Vrbnik

Knihovna ve Vrbniku

Knihovna zdejších rodáků, bratrů Vitezičů, je umístěna v Družstevním domě. V knihovně je uloženo více jak 10 tisíc svazků, z nichž některé mají mimořádnou hodnotu.

Např.  Vrbnický misál z 15. století, Atlas světa od J. D. Kochlera, dále několik inkunábulí) Jeden z listů Vrbnivkého misálu  byl vytržen a ukraden před několika sty lety. Až v r. 1970 se jej podařilo vypátrat v knihovně Princetonské univerzity v USA,tam se nachází dodnes.

Dole u moře se nachází oblázková pláž.

Ubytování můžete  vyhledat na last minute Chorvatsko.

Vrbnik
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *