• Menu
  • Menu

Výlet na Šumavu 6 – Antýgl

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Plzeňský kraj » Výlet na Šumavu 6 – Antýgl

Královácký dvorec  Antýgl

Po příjemné procházce kolem Vydry pokračujeme k Antýglu. Který  leží v malebném údolí řeky Vydry v NP Šumava. Antýgl není jenom historickým dvorcem a  kulturní památkou, je tu také známý autokemp a místo odkud turisté vyrážejí  pěšky nebo na kolech na šumavské trasy. I teď na podzim zde stojí několik karavanů.

Antýgl

Jméno Antýgl – německy Antiegelholf, (první zmínka z roku 1500), pochází z doby mezi  lety 1523 a 1818, kdy pod  nedalekou horou Sokol vznikla první sklářská huť s 1 sklářskou pecí, která byla v místní dialektu nazývána  ein Tiegel nebo o-Tiegel =Antiegel. Tuto sklářskou huť založil J. Fuchs a produkoval duté sklo a korálky pro růžence.. Královácký dvorec patřil pod správní území Stodůlky a Králováci si uchovali veškerá práva a privilegia svobodných sedláků až do roku 1849.

Antýgl – historicky

Po zrušení poddanství se stal Královacký dvorec ubytovacím hostincem a selskou usedlostí.

Antýgl

Antýgl dnes

Antýgl, Královacký dvorec, který dnes můžeme vidět, pochází z 18. století. Je vzorným příkladem komplexu budov – usedlostí, které stavěli Králováci rozptylené v horských oblastech. Usedlost je složena z několika staveb, ubytovna pro nádeníky pro příležitostné práce, malá kaplička, stodola a další. Budovy pokryté šindely a zdobenými obklady štítu užívali Králováci k vlastnímu bydlení. Zvonička a kaplička jsou typické pro usedlosti Králováků.

Antýgl kaple

Erb Králováků – červený český lev se zlatou korunou na zeleném pozadí je umístěn na přední straně budovy ve dvoře. Dříve bylo na obou stranách tohoto erbu napsáno „Nikoho pán a nikoho sluha, to je naše Královácké právo“ (německy : „Niemands Her rund Niemands Knecht, das  ist Kunisch Bauernrecht“)

Po 2. Světové válce kolem roku 1965 byly budovy restaurovány a dnes patří obci Srní. Celý areál Antýglu je kulturní památkou.

Vydra – Antýgl
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *