Královácký dvorec Antýgl
Po příjemné procházce kolem Vydry pokračujeme k Antýglu. Který leží v malebném údolí řeky Vydry v NP Šumava. Antýgl není jenom historickým dvorcem a kulturní památkou, je tu také známý autokemp a místo odkud turisté vyrážejí pěšky nebo na kolech na šumavské trasy. I teď na podzim zde stojí několik karavanů.
Jméno Antýgl – německy Antiegelholf, (první zmínka z roku 1500), pochází z doby mezi lety 1523 a 1818, kdy pod nedalekou horou Sokol vznikla první sklářská huť s 1 sklářskou pecí, která byla v místní dialektu nazývána ein Tiegel nebo o-Tiegel =Antiegel. Tuto sklářskou huť založil J. Fuchs a produkoval duté sklo a korálky pro růžence.. Královácký dvorec patřil pod správní území Stodůlky a Králováci si uchovali veškerá práva a privilegia svobodných sedláků až do roku 1849.
Po zrušení poddanství se stal Královacký dvorec ubytovacím hostincem a selskou usedlostí.
Antýgl dnes
Antýgl, Královacký dvorec, který dnes můžeme vidět, pochází z 18. století. Je vzorným příkladem komplexu budov – usedlostí, které stavěli Králováci rozptylené v horských oblastech. Usedlost je složena z několika staveb, ubytovna pro nádeníky pro příležitostné práce, malá kaplička, stodola a další. Budovy pokryté šindely a zdobenými obklady štítu užívali Králováci k vlastnímu bydlení. Zvonička a kaplička jsou typické pro usedlosti Králováků.
Erb Králováků – červený český lev se zlatou korunou na zeleném pozadí je umístěn na přední straně budovy ve dvoře. Dříve bylo na obou stranách tohoto erbu napsáno „Nikoho pán a nikoho sluha, to je naše Královácké právo“ (německy : „Niemands Her rund Niemands Knecht, das ist Kunisch Bauernrecht“)
Po 2. Světové válce kolem roku 1965 byly budovy restaurovány a dnes patří obci Srní. Celý areál Antýglu je kulturní památkou.
Přidat komentář