• Menu
  • Menu

Vysoké Tatry 3

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Slovensko » Vysoké Tatry 3

Na Rysy  s horskými vůdci

Nevím, zda to bylo způsobeno vyšší nadmořskou výškou, nebo chrápáním okolních nocležníků, dnes jsem se moc dobře nevyspala. Po tradiční snídani ve stylu pohanková kaše, oříšky a zelený ječmen jsme se já a kluci odpojili od holek a horských vůdců (kteří už v 8:00 přicházeli k chatě) a vypravili se se všemi věcmi do Sedla Váhy. Sněhové pole, přes které cesta vedla, zde vydrželo až do srpna a neroztaje určitě ani do příštího sněžení.

V sedle jsme poprvé spatřili polskou stranu. Sundali jsme batohy a jen nalehko, s vodou a fotoaparáty jsme postupovali ještě o něco výš až na Rysy (2.499 m n.m.). Bylo úžasné ráno! Modrá obloha bez mráčku kontrastovala s hnědozelenými horami všude okolo. Nádhera! Chvíli jsme poseděli a pak jsme se museli vrátit. Tlačil nás totiž čas. Holky a horští vůdcové mezitím vystoupali do Sedla Váhy, kde se začali připravovat na túru.

ráno na Rysech
ráno na Rysech

Konečně jsme došli i my a začali si nasazovat sedáky a helmy. Před výstupem skrz Kohutik jsme ještě stihli udělat pár fotografií a už se šlo. Holky byly navázány na jednom laně společně s prvním horským vůdcem a já s kluky jsme byli na laně s druhým vůdcem. Postupovali jsme poměrně pomalu. Zábli mne ruce a měla jsem strach, že spadnu. Co chvíli se mi smýkla noha nebo ruka po mokrých kamenech a batoh s hůlkami mě nepříjemně převažoval od skály, nebo mě bouchal zezadu do helmy. I přesto, že jsme byli bezpečně navázaní, pociťovala jsem velký příval adrenalinu.

Pak jsme vyšli skrz chladnou a vlhkou průrvu Kohutiku a dostali jsme se na osluněnou část hory. Počasí bylo stále skvělé a my se s kluky dohodli, že si vyjdeme až na Vysokou. Odpojili jsme se tedy od první skupiny a pomalu postupovali po okraji sněhového žlabu až ke kříži na Vysoké (2.547 m n. m.).

Túra s horským vůdcem byl opravdu skvělý nápad. Dostali jsme se totiž do míst, kam bychom se jako obyčejní turisté nemohli nikdy dostat. Šli jsme mimo značené trasy, a tak jsme za celou dobu nepotkali než pár podobných navázaných nadšenců, jako jsme byli my. Kromě toho, že nám náš vůdce ukazoval a jmenoval jednotlivé hory v okolí, nás také výborně bavil, takže jsme se po celou dobu jen smáli.

Tatry s horskými vůdci
Tatry s horskými vůdci

Na Vysoké se počasí začalo kazit. Viděli jsme mračna, která se nezadržitelně blížila naším směrem. I výhledy nám postupně kazily menší mráčky, které se nyní pohybovaly na naší úrovni. Začali jsme tedy pomalu sestupovat skrz Kotlinu pod Dračom sedlem až k Ladovému plesu, kde na nás už čekaly holky.

Dnes jsme měli spát na Sliezském domě, ale kvůli naší ranní vycházce na Rysy a výšlapu na Vysokou bylo už poměrně hodně hodin, abychom stihli v pohodě dojít až k chatě pěšky. Také jsme co chvíli slyšeli hromy, které předesílaly možnou změnu počasí. Nakonec možná převládla i lenost, když jsme se dohodli, že nebudeme dnešní den hrotit a sestoupíme přes Zlomiskovou dolinu zpět k Popradskému plesu.

A tady začala konzumní část naší cesty. Po menší pauze na jedné z místních chat jsme si zavolali taxi (ano, čtete správně!), které nás dovezlo na vlakovou zastávku Popradské pleso, odkud zanedlouho jel vláček do Tatranské Polianky. Po rozloučení s horskými vůdci přijelo další auto, tentokrát ze Sliezského domu, my naskočili dovnitř a nechali se dovézt až před chatu!

Tatry s horskými vůdci
Tatry s horskými vůdci

Noc s polopenzí a wellness ve Sliezskom domě každého z nás vyšla sice na něco málo přes 50 euro, zato jsme si to tady opravdu užili. Neváhali jsme ani chvíli a rovnou na recepci si zamluvili čas v sauně a vířivce. Až pak jsme se šli ubytovat do zdejších nově zrekonstruovaných pokojíků. Po noci v noclehárně na Rysech nám naše luxusní pokojíčky s televizí, internetem a vlastním sociálním zařízením připadaly jako ráj.

Po večeři jsme vyrazili do wellness a užívali si pohodu s výhledy na okolní hory. Moc dlouho jsme ale nevydrželi. Po relaxu se dostavila únava, která se v nás nakumulovala za posledních pár dní v horách, a tak jsme si šli celkem brzy lehnout.

cestopis následující den

cestopis předcházející den

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *