• Menu
  • Menu

Z Ameriky na Karlštejn

Karlštejnsko

Velká Amerika, lomy i pohled na Karlštejn, to neomrzí. Nevím, pokolikáté už na Americe jsem, vždy mě znova překvapí. Dnešní ranní výlet, slunečné počasí, byl zase jedním z těch impulsů, proč se sem vydat.

Lom Velká Amerika

Na parkovišti u lomu bylo rušno, dělníci tady asi něco opravují, dělají nové zátarasy, nevím. Ještě jsem ani nevypnula motor a už jsem dostala příkaz ať parkoviště opustím. Nikde žádný zákaz, no hádat se s nimi nebudu. Popojíždím o kus dále k silnici, kde je také možnost parkování. Trochu mě ta jejich přítomnost děsí, ale pokračuji směrem k lomu.

Lom Velká Amerika

Lom Velká Amerika

Cesta je dost mokrá a blátivá a docela to klouže. Ještě, že jsem si vzala dobré boty. Nikde ani živáčka, cestou mě doprovázejí jen štěbetající ptáci. Lom Velká Amerika je osvícen sluncem jen z malé části. Filmaři mají zabraný břeh u průzračné vody a tak pohled do některých částí moc romantický není. Modré TOI a barevná  auta, nějaké napůl rozpadlé  kulisy nebo teprve stavějí nové filmové městečko. Na podzim před třemi lety zde natáčela společnost Film United s barrandovskými ateliéry britský historický seriál Britannia. Nevím, zda je to pokračování nebo další film. Filmaři /a nejenom filmaři/ mají tohle kouzelné místo moc rádi.

Lom Velká Amerika

Lom Mexiko

Přes velké haldy, které jsou na konci lomu, pokračuji po žluté turistické značce, dále. Projdu houštím, po vyšlapané cestičce a jsem u dalšího lomu Mexiko. Lom je dost zarostlý houštím a z této strany je vidět jen jeho část a tak pokračuji dále po žluté značce lesem. Lom nazývaný také jako Trestanecký lom, Deštivý lom, Schniloušák , vápencový lom, dno je zatopeno.

Z Velké Ameriky na Karlštejn

Lom Mořina a hrad Karlštejn

Vyděsí mě rachot a jen letmo zahlédnu veverku. Přes pole pak pokračuji k cestě, která vede do lomu Mořina. V lomu se pracuje a také tu jezdí velké náklaďáky s kamenem. Pokračují cestou nad lomem, malým lesíkem až na horizont, kde začínají krásné výhledy na Karlštejnsko a Brdské lesy. Světlo už není moc přívětivé pro focení, ale přesto v záplavě barevných listů konečně hrad Karlštejn zahlédnu.

Karlštejn

Pokochám se a pak se pomalu zase vracím zpět. Na cestě začíná být živo, tu potkám cyklistu nebo tatínka s malými dcerkami a další turisty.

Procházka sem od lomu a zpět mi s kocháním se zabrala asi dvě hodinky.

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *