Podzimní výlet v Srbsku
Vlakem z Radotína do Srbska je to 20 minut. Vydat se sem na výlet je určitě lepší ve všední den. O víkendech a svátcích je tady dost „těsno“. Podzimní procházka kolem skal a řeky Berounky je parádní. Ze Srbska jsme dále pokračovaly na Kraštejn, Zadní Třebáň až do Řevnic. Tady sedly na vlak a za chvíli byly doma.
Srbsko
Obec a letovisko u Berounky 5km jv. od Berouna. Při řece několik pevnůstek. Západně, na vrchu Kozel se nachází hradiště z doby bronzové a slovanské, téměř zničené lomem. V r. 1916 získala pozemky i s vápencovým lomem firma Petzold. Část objektů lomu byla v 90. letech 20. století odstraněna, mimořádným unikátem je Petzoldova osvětlovací věž (v lomu se pracovalo i v noci).
Horolezecká oblast
Nedaleko obce se nachází tradiční horolezecká oblast, díky dobré dopravní dostupnosti hojně navštěvovaná lezci nejen z Prahy.
Vápencové skály v údolí Berounky mezi Berounem a Karlštejnem jsou rozčleněny do dvou desítek horolezecky popsaných sektorů. Stěny jsou většinou obráceny k jihu. Mezi nejznámější lokality patří lom Alkazar poblíž ústí Kačáku, jehož nejspodnější etáž pod Levým amfiteátrem je od roku 2011 lezeckým parkem.
Vesnice Srbsko se nachází převážně na levém a zčásti i na pravém břehu řeky Berounky, podél Bubovického potoka. Berounka zde vytváří hluboké údolí ostře zaříznuté do zdejších prvohorních vápenců. Přes řeku vede lávka pro pěší a osobní automobily, spojuje centrum obce, ležící na levém břehu řeky, s železniční zastávkou Srbsko, jenž se nachází na pravém břehu na železniční trati Praha – Beroun. Na levém břehu řeky zahrnuje katastrální území obce kopec Doutnáč (433 m n. m.) po pravé straně Bubovického potoka, jižně od silnice Bubovice – Hostim.
Na pravém břehu území obce sousedí s obcemi Tetín a Korno a s katastrálním územím Poučník v obci Karlštejn.
část textu : https://cs.wikipedia.org/wiki/Srbsko_(okres_Beroun)
Přidat komentář