• Menu
  • Menu

Zakynthos 1

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Řecko » Zakynthos 1

Zakynthos (neboli Zante)

je ostrov v západní části Řecka. Nachází se v Jónském moři, kde je třetí největší (jedenáctý největší z celého Řecka). Rozlohou pokrývá 410 km2 a délkou pobřeží 123 km. Na ostrově žije necelých 40.000 obyvatel, z nichž cca ¼ žije v hlavním městě, přičemž hlavním městem je stejnojmenné město Zakynthos. Ostrov je pojmenován podle Zakyntha, syna vládce Dardana. Ostrov zažil v srpnu 1953 velké zemětřesení. Neporušeně zůstaly stát jen tři budovy – katedrála sv. Dionýsa, budova Národní banky a kostel sv. Nikolase. Zemětřesení srovnalo 95 % povrchu se zemí.

 

Agios Sostis
Agios Sostis

Ostrov Zakynthos je z velké části hornatý (nejvyšší vrchol Vrachionas měří 758 m), hory a kopce zabírají asi 2/3 ostrova a táhnou se po celém západním pobřeží od mysu Skinari na severu až po jihozápadní výběžek Keri. Východní část ostrova tvoří úrodná nížina, která přechází v zátoky se zlatými plážemi. Nejznámější zátokou je Laganas, 5 km dlouhá pláž na jihu ostrova, známá též díky tomu, že sem během léta připlouvají obrovité mořské želvy Caretta-caretta, aby zde nakladly svá vajíčka. K ostrovu Zakynthos patří též množství ostrůvků, např. Pelouzo a Marathonissi na jihu. Na jihovýchod od ostrova leží tzv. Inousský příkop, nejhlubší místo ve Středomoří, který je hluboký asi 4004 m.

Já jsem se na Zakynthos vydala s dětmi a rodiči v srpnu 2014 s tím, že jsme si zájezd koupili u CK Alexandrie. Původně sice byla v plánu spíš Kréta kvůli památkám, ale nakonec vyhrál Zakynthos a to i proto, že se zde dalo snáze najít ubytování pro 5 osob. Bydleli jsme přímo v klubovém hotelu Alexandrie, a to v hotelu Tereza v Agios Sostis, což znamenalo, že všude bylo plno Čechů, vč. recepčních a animátorů. U baru i v taverně Syrtaki, kam jsme chodili na jídlo, uměli všichni alespoň základy češtiny, takže pro někoho, kdo neovládá cizí jazyky, naprosto ideální volba. Dokonce i v televizi hrály české programy. Hotel bych každopádně doporučila spíš rodinám s dětmi, protože je zde celodenní pestrý program, který zajišťuje tým animátorů. Nechybí ani večerní diskotéka pro děti a následný zábavný program. Upřímně si moc nedokážu představit jet sem v sezóně na romantickou dovolenou ve dvou, ale to je jen můj pocit. Pokoje (alespoň ten náš rodinný, který se skládal ze dvou místností) byly obrovské, my jsme měli i balkón s výhledem na bazén. Zájezd byl all-inclusive – jídlo nám chutnalo a u snídaně, oběda i večeře ho bylo dost – chodilo se na ně do cca 20 metrů vzdálené taverny Syrtaki. Přímo na hotelu byl pak bar. Snad jen svačinky nebyly žádná sláva a po osmé hodině už člověk nedostal k jídlu nic, pouze do 22 hod. pití na baru (pak se již muselo platit). Nenadchly nás ani snídaňové a obědové balíčky , které jsme dostávali vždy, když jsme jeli na výlet. Navíc jsme si snídaňový balíček mohli vždy vyzvednout až cca kolem 22,30 hod., takže i když člověk brzo ráno vstával, nemohl jít brzo spát. Každopádně to jsou jen maličkosti, které nám dovolenou nezkazily.

Počasí nám vyšlo skvěle. Celý týden bylo kolem 35°C, skoro nefoukalo a nebe bylo jako vymetené. K moři jsme to měli asi 30 metrů. Trochu nás překvapila pláž, která byla opravdu super úzká – vešla se na ní jen jedna řada lehátek, přičemž i kdyby tam lehátka nebyla, nedalo by se na většině míst položit deku, protože by byla mokrá. Lehátka se navíc musela platit (set deštník a dvě lehátka za 6 – 7 EUR). Na druhou stranu bylo moře teplé a čisté, vstup byl pozvolný, takže prima pro děti. Jen mušličky jsme skoro žádné nenašli – nedá se to srovnat třeba s Bulharskem.

Agios Sostis
Agios Sostis

Program:

  1. den – 24.8.2014 – neděle cesta z Trutnova do Prahy a na Zakynthos, Agios Sostis
  2. den – 25.8.2014 – pondělí – Agios Sostis
  3. den – 26.8.2014 – úterý – celodenní plavba kolem ostrova
  4. den – 27.8.2014 – středa – půjčení auta, celodenní výlet po ostrově
  5. den – 28.8.2014 – čtvrtek– Water Village
  6. den – 29.8.2014 – pátek – Agios Sostis, výlet motorovou lodí na ostrov Marathonisi
  7. den – 30.8.2014 – sobota – Agios Sostis
  8. den – 31.8.2014 – neděle – cesta ze Zakynthosu do Prahy a do Trutnova

cestopis následující den

na konec cestopisu

 Příklady cen:

– zájezd all inclusive pro 3 dospělé + 2 děti vč. pojištění                          64.430,-Kč

– celodenní výlet lodí pro 3 dospělé + 2 děti                                                 103EUR

– projížďka kočárem po Agios Sostis (4 osoby)                                             10 EUR

– pronájem auta (Seat Leon) vč. pojištění na 1 den                                      60 EUR

– výlet do akvaparku pro 3 dospělé + 2 děti                                                    84 EUR

– pronájem motorové lodi na 2 hodiny + šlapadlo na 1 hod.                      50 EUR

– taxi Laganas – Agios Sostis                                                                             8 EUR

– tetování henou                                                                                                 10 EUR

 

Simona

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *