• Menu
  • Menu

Žehra Unesco

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Slovensko » Žehra Unesco

Kostel svatého Ducha

Bělostná stavba s dřevěnými cibulovitými věžemi se vznešeně vypíná na kopci před námi. Jdeme po travertinovém schodišti až ke kostelu. Pozdně románská sakrální stavba z roku 1275, římskokatolický kostel sv. Ducha se nachází v obci Žehra v Košickém kraji.
Povolení, postavit kostel v Žehře od „Ctihodné kapituly spišské“ v roce 1245, dostal hrabě Jan ze Žehry. Kostel byl v průběhu staletí několikrát upravován až do dnešní podoby.

kostel sv. Ducha Žehra

Unesco – kostel sv. Ducha v obci Žehra

15. března 1985 byl farní kostel Sv. Ducha v Žehře prohlášen za národní kulturní památku a 11. prosince 1993 byl kostel  zapsán do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO,  společně se Spišským hradem a kulturními památkami v okolí .

kostel sv. Ducha Žehra

Vzácné fresky

Interiér kostela ukrývá vzácné gotické fresky světového významu, které sem přicházejí obdivovat návštěvníci z celého světa. Nejvzácnější jsou fresky, které byly namalovány do částečně vyschlé omítky a to v pěti etapách:

Architektura 

Původní stavba kostela byla jednolodní, z té doby se zachovala románská klenba ve svatyni. Původní dřevěný kazetový strop, v druhé polovině 15.st. vyhořel. Po požáru byla vystavena klenba, podepřená osmihranným sloupem. Od té doby je kostel dvojlodní. Tato architektonická zvláštnost je typická pro několik kostelů spišského regionu a je považovaná za světový unikát. Vnitřní zařízení je většinou barokní: hlavní oltář s reliéfem Seslání sv. ducha z roku 1656 je barokní, ovlivněn pozdní gotikou. Boční oltář na jižní straně je z roku 1677,  plastika sv. Mikuláše a tabulové malby na dřevě jsou gotické.

kostel sv. Ducha Žehra

Pro návštěvníky

Kostel byl při návštěvě bohužel zavřený. Pro prohlídku je kostel zpoplatněný. Otevřený by měl být Po – Pá 10-16 hodin, So 14-17 hodin. Pro prohlídku zkuste případně kontaktovat p. Anna Orlovská, Žehra č. 80, tel.: +421/53/448 50 27, Farní úřad, Žehra č. 87, tel.: +421/53/449 53 22.

5 km od  obce Žehra  je další skvost zapsaný do světového dědictví Unesco – Spišský hrad.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *