• Menu
  • Menu

COVID-19 – KORONAVIRUS / SARS-CoV-2/

Domů » Všechny destinace » Česká republika » COVID-19 – KORONAVIRUS / SARS-CoV-2/

Noční můra nebo sci -fi?

Je konec roku 2019, jsem  se svými dcerami na asijském putování. První zastávkou je Vietnam, ostrov Phu Quoc.  Jen matně ze zpráv zaznamenáváme, že v Číně, ve městě WU-CHAN v provincii Chu-pej  se objevuje nějaký nový  záhadný virus.

Kupujeme první  bavlněné roušky na motorku, chci si koupit pořádnou zásobu, je z čeho vybírat, pořád to odsouvám, až to nakonec neudělám, moje holky se mi smějí.. Ale já chci být připravená, navíc ve Vietnamu chodí v rouškách normálně. Mám s sebou i velké množství desinfekce /kéž bych ji teď měla/.

Kupujeme roušky na motorku

Vánoce a silvestra pak slavíme v jižním Thajsku na ostrově Koh Ngai a Koh Lipe. První člověk nakažený koronavirem zemřel dne 9. ledna 2020 v Číně. Zpět do Prahy se vracíme 12. ledna 2020, Terezka do finské Jyvaskyly, kde nyní žije.

COVID-19 – KORONAVIRUS, JAK ŠEL ČAS

Po našem návratu prudce narůstá počet nakažených i mrtvých. Virus se postupně rozšiřuje do dalších zemí i Evropy. Několik případů se objevuje ve Vietnamu i v Thajsku. Strach z neznámého je velký. První případy se objevují jak ve Finsku, tak u nás v České republice. Konzultujeme po telefonu s  Terkou ve Finsku..

A worker at Kuopio University Hospital puts on protective gear. Image: Sami Takkinen / Yle

Čínské město WU-Chan je v karanténě a případů přibývá. Některé země včetně České republiky postupně zakazují lety do nejvíce postižených oblastí.

Cnn. com WU-Chan

Virus se ve větší  či menší míře začal objevovat v dalších a dalších  zemích na všech kontinentech. V Evropě byla zasažena nejvíce Itálie, kde  od 23. února je v karanténě jedenáct italských měst.

lyžařská střediska Itálei zavřela

Od začátku března se rapidně mění přístup vlády a začínají opatření, která nemají v historii naší  země obdoby.

Praha březen 2020 – foto Vladimír Holomek

Jen se z toho nezbláznit

Učíme se žít sterilovaně, na ústech nosíme roušky a jindy tak důležitý hmatatelný kontakt je nám zapovězen,  na kamarády a blízké hledíme přes obrazovky (aspoń, že tak) a zbývá nám jediné, VYDRŽET! Zažíváme ovšem také hodiny a dny obrovské solidarity, lidského porozumění a lásky.

Díky patří VŠEM, nejvíce těm,  kteří jsou v první linii: lékaři, sestřičky, lékárníci pečovatelky, ústavní zaměstnanci, DOBROVOLNÍCI, uklízečky, policie, záchranné složky, armáda, prodavačky, popeláři a samozřejmě díky tisícům bezejmenných, kteří nezištně pomáhají!

děkujeme všem

Je 23.3. od noci mě pálí v krku, kovovou chuť v krku zapíjím několika hlty vody. To sakra nemůže být ten hajzl – Ko 19! Jsem už 3 týdny v dobrovolné izolaci, nikam nechodím. Psychické vypětí a trochu oslabená imunita. Jasně jsem blbá, říkám si, je  TO každoroční chronický zánět dutin!

Bože, jak já lituji všechny ty staroušky, osamocené lidi, kteří žiji ve vakuu negativních zpráv. Je to šílené!

Babička má dnes 80. narozeniny, moc jsme se těšily jak ji překvapíme, ale aspoň jeden zástupce rodiny /Ajka/ hned v sobotu vyrazí! Předá dobroty i pugéty, domácí dort. A i trochu popovídání bude, z okna :-). Nikdo si neumíme představit , co staří a nemocní zažívají. Jen takové normální věci, jako je nákup, nemocná kočka..i jen si s někým popovídat. Nemají žádné sociální sítě a štve mě jak veškeré zprávy se odkazují právě na ně!

Ajka odveze babičce něco dobrého na zub
Co dělat?

Vypněte obrazovky a koukejte z okna, jděte na procházku jestli můžete, čtěte knížku,  poslouchejte hudbu, koukejte na filmy, mějte se rádi, smějte se, ukliďte si, srovnejte doklady, vymalujte, zavolejte kamarádům známým, nesmíme se zbláznit!

 

 

Co je koronavirus?
Označení koronavirus se používá pro jakýkoli virus, patřící do podčeledi Coronaviridae. Jde o souhrnné označení pro čtyři čeledi virů, které způsobují onemocnění u zvířat a lidí s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční korony. Může způsobit běžné obtíže, jako je nachlazení, kašel, dýchací obtíže, teploty. Ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS či infekci MERS.

Nový typ koronaviru SARS-CoV-2 (původně označený jako 2019-nCoV), se objevil poprvé v na začátku prosince 2019 v čínské provincii Chu-pej, v níž se nachází jedenáctimilionové město Wu-chan. Vědci už dokázali popsat genetickou strukturu viru. Čína tyto údaje uvolnila veřejnosti, takže na výzkumu nyní pracuje řada odborných pracovišť po celém světě. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.

 

25.3.2020 je situace ve 171 zemích světa následující:

v ČR 6 mrtvých, nakažených 441 187, mrtvých 19784, smrtnost 4,48 %

Jak šel čas..

4.března …Bezpečnostní rada státu projednala další opatření v souvislosti se šířením koronaviru. ČR zastavila od 5. března lety z Jižní Koreje a severní Itálie.

Od 7. března budou muset všichni čeští občané, kteří se vracejí z pobytu v Itálii, strávit dva týdny po návratu v karanténě.

Víkend – 6.3-9.3 MSbiatlonu v Novém  městě na Moravě – se koná za neúčasti diváků.

Čeští biatlonisté
Ke dni 8. března 2020 se virus rozšířil do 106 zemí světa, na následky onemocnění zemřelo 3 798 osob a nakazilo se jich 109 094 z toho bylo 60 693 vyléčeno.

9.března..Italská vláda od úterý kvůli koronaviru SARS-CoV-2 zavádí karanténu pro celou zemi. V pondělí večer to oznámil premiér Giuseppe Conte. Informovaly o tom agentury DPA a Reuters. Lidé by podle Conteho měli omezit cestování a také pohyb na veřejnosti. Rovněž platí zákaz pro všechny sportovní akce.

Itálie je postižení v Evropě zatím nejvíce

10. března Krajská hygienická stanice v Pardubicích v úterý navečer zaznamenala první vzorek koronaviru, jehož nositel se vrátil domů po lyžování v Rakousku.. V Česku je aktuálně 61 případů nákazy novým koronavirem. Za den tak přibylo 21 nakažených koronavirem, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Od úterý 10. března 2020 od 18.00 zákaz všech kulturních, sportovních a společenských akcí nad 100 účastníků.

Hlavní zprávy 10.3.2020. 

První moravskoslezský pacient byl v kontaktu se 160 lidmi…BIATLON ONLINE: Muži běží ve Finsku sprint. Bez diváků. Co Češi?..Hokejové MS je zrušeno, píší v zámoří…První liga je ukončena, Jágrovo Kladno v extralize nahradí České Budějovice

Donald Trump

Trump zakázal cesty z schengenského prostoru do USA. Rakousko hlásí první oběť COVID-19. Americký prezident Donald Trump v noci na čtvrtek ohlásil třicetidenní zákaz veškerých cest do Spojených států z Evropy, s výjimkou Velké Británie. … Bílý dům později upřesnil, že zákaz se týká zemí schengenského prostoru. Nakazil se i Tom Hanks.

Češi vzali obchody útokem

 

Prezident Zeman  se chystá na návštěvu Číny, pak prý bude 14 dní v karanténě v Lánech

Od 11.3.  bude do odvolání přerušena výuka ve všech základních, středních školách a vysokých školách.

Rakousko zakázalo Italům vstup do země!

12.3 – k dnešnímu ránu 94 nakažených. Situace se nevyvíjí dobře, řekl Vojtěch. Policie začne kontrolovat lidi v karanténě. První města zavírají i školky.Vláda také odvolala hlavní hygieničku Evu Gottvaldovou. Řízením úřadu namísto ní pověřila ředitelku středočeské hygienické stanice Jarmilu Rážovou.

 Onemocnění se už objevilo ve všech 14 krajích, nejvíc je jich v Praze – 48. Testy dosud absolvovalo 1816 lidí.

Pátek 13.tého

13. března 2020 vláda na mimořádném jednání přijala další mimořádná opatření k prevenci šíření koronaviru, do karantény musí všichni přijíždějící z rizikových zemí Čeští občané a v ČR žijící cizinci nesmějí od půlnoci z neděle na pondělí 16. března až na výjimky opustit republiku. Současně začne platit i obdobný zákaz pro cizince, kteří by chtěli přijet do České republiky a nemají zde trvalý či dlouhodobý přechodný pobyt. stránkách Ministerstva vnitra ČR.

Ministerstvo zdravotnictví vydalo pokyny pro osoby vracející se z rizikových oblastí ke krizovému opatření vlády ve věci karantény pro tyto osoby. Rady a doporučení pro domácí karanténu najdete na stránkách Ministerstva zdravotnictví.

Malý výlet

Dnes jedu se Sárkou do Stráže pod Ralskem, kam pravidelně chodíme na čínskou medicínu. Je příjemné popovídat si s naší terapeutkou „Jankou“. Bylinky na imunitu i stres nám přijdou poštou.  Zastavujeme na malý výlet ve Sloupu.

Sloup – zřícenina skalního hradu

Zavírají restaurace

Trochu z legrace si říkáme, že by jsme se měly zastavit někde v restauraci, než nám je také zavřou. Zastavujeme v krásném pivovaru a Restauraci Skála v Klášteře Hradiště nad Jizerou.

restaurace Skála

Ve sklepení jsme téměř osiřelé. Číšník už se zřejmě těší, že to zavřou, protože je úplně mimo. Jídlo nám nechutná, brambory jsou sladké a rozvařené…no nic. Vracíme se domů.

V sobotu 14. března 2020 vláda přijala krizové opatření s cílem zamezit šíření nákazy koronaviru v ČR. Od soboty 14. března 2020 od 6:00 hodin do 24. března 2020 do 6:00 hodin se uzavírají veškeré obchody s výjimkou prodejen potravin, hygienického a drogistického zboží, lékáren a výdejen zdravotnických prostředků, paliv a pohonných hmot a dalších.
Ve stejném období platí také zákaz přítomnosti veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb s výjimkou provozoven, které neslouží pro veřejnost, například zaměstnanecké stravování a stravování poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb či vězeňských zařízení.

Fat Cat   Praha

V pondělí 16. března  byly dle usnesení vlády ze zákazu maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách vyjmuty textilní galanterie a prodej textilního materiálu. Dále vláda schválila záruku COVID na podporu podnikatelů a živnostníků, a v neposlední řadě nařídila starostům obcí zajistit osobám starším 70 let pomoc při zvládání základních životních potřeb, včetně nákupů potravin a léků. Seniorům vláda doporučuje nevycházet po dobu trvání nouzového stavu mimo svá obydlí, s výjimkou návštěvy zdravotnického zařízení za účelem zajištění neodkladné zdravotní péče. Více k rozhodnutím vlády 16. 3. na stránkách ÚV ČR .

17. března 

On-line narozeniny

Dnes má Ajka narozeniny. Oslavu plánujeme poprvé společně ve virtuálním světě. Bude dortík i něco dobrého na zub a přípitek. Holky pečou na dálku dle receptu a surovin, které mají doma. Večer pak společně slavíme: Ajka Praha, Terka finská Yavaskyla a já se Sárkou Praha Radotín.

Ajka má narozeniny – on -line

V úterý 17. března vláda schválila návrh nařízení o zákazu distribuce léčiv v souvislosti s epidemií viru SARS-CoV-2. Osoby, které nakoupily léčivě je momentálně nesmějí přeprodávat do zahraničí. Chybí ochranné pomůcky, roušky respirátory.

Česko šije roušky

Česko šije roušky. Vyrábí je divadelníci, vězni i Dagmar Havlová. Ve velkém pomáhají Vietnamské komunity. Lidé stojí fronty před galanteriemi. Před galanteriemi, které vláda nenechala otevřené, se pak během úterý tvořily fronty.

Nová opatření

Ve středu 18. března 2020 vláda přijala další mimořádná opatření v rámci boje proti šíření koronaviru SARS CoV-2. Vláda zavedla povinnost nosit ochranné prostředky a vyčlenila seniorům čas pro nakupování potravin. Dle těchto nařízení došlo také k omezení 39 dálkových vlakových linek Českých drah, a.s.

Dále ministr zdravotnictví zrušil výjimku ze zákazu návštěv ze zdravotnických zařízení pro otce, kteří chtějí být doprovodem u policie a bude sloužit k prokazování četnosti a pravidelnosti překračování hranice. Formulář je ke stažení na webových stránkách Ministerstva vnitra a k dispozici jej budou mít i policisté na hranicích.

Nová opatření:

Od 19. března  od 00.00 hod. se dle usnesení vlády zakazuje všem osobám pohyb a pobyt na všech místech mimo bydliště bez ochranných prostředků dýchacích cest. Je zakázána všem osobám přítomnost ve vybraných maloobchodních prodejnách v čase mezi 10.00 a 12.00 hod. s výjimkou osob nad 65 let.,  je tzv. ,,pendlerům“ nařízen omezený pohyb na území ČR, a to pouze na nezbytně nutné potřeby s výjimkou: nezbytné cesty za rodinou či osobami blízkými, cesty nutné k zajištění potřeb pro jinou osobu (např. dobrovolnictví, sousedská výpomoc), pohyb v přírodě, cesty za účelem vyřízení neodkladných úředních záležitostí.

Dále ministr zdravotnictví zrušil výjimku ze zákazu návštěv ze zdravotnických zařízení pro otce, kteří chtějí být doprovodem u porodu. Nadále platí výjimka pro návštěvy nezletilých pacientů. Je tedy nadále přípustné, aby otec navštívil novorozené dítě. Je samozřejmé, že nemocnice má právo nastavit pro tyto návštěvy určitý hygienický režim. Platné výjimky najdete v mimořádném opatření MZ ČR.

Ve čtvrtek 19. března 2020 přijala vláda mimořádné opatření, kterým změnila čas vyhrazený seniorům pro nakupování potravin a změnila časovou platnost vyplácení ošetřovného pro rodiče.

a další…

Od 21. března  budou tzv. pendleři muset nově při překračování hranic předložit speciální, k tomu určený dokument, tzv. knížku přeshraničního pracovníka, který při odjezdu i návratu potvrdí….

Češi se vrací do země, někdy hodně dramaticky

Postupně se zavírají hranice zemí, letiště a naše MV se snaží dostat své občany domů. 24.3  to byl například návrat 287 občanů EU občanů z Vietnamu do Prahy ,  včetně 10 tun zdravotnického materiálu Zároveň se jedná o úplně první let Bamboo Airways do Prahy.

Češi letí domů z Vietnamu

Jaké bude pokračování? To nikdo nevíme. DRŽTE SE

 

 

 

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.