• Menu
  • Menu

NOVÝ ZÉLAND – JIŽNÍ OSTROV 3

 Franz Josef Glacier

Hokitika.Bus nás vyzvedl u hostelu a po cestě na Franz Josef Glacier se zastavujeme v Hokitika, malém městečku v blízkosti ústí řeky stejného jména. Obec vznikla v době zlaté horečky v roce 1864. Koncem roku 1866 bylo Hokitika jedno z nejvíce zalidněných míst Nového Zélandu.  Dnes obec žije z těžby a ze zpracování jadeitu. Je tu jedna prodejna vedle druhé. Zelené polodrahokamy zde známé pod názvem „greenstone“, „pounamu“ nebo „jade“. Jadeit se nachází pouze na Jižním ostrově Nového Zélandu. Maorové dodnes kámen velmi uctívají. Vyráběli z něj zbraně, nářadí a ozdoby. Tradiční maorské šperky jsou nádherné, ale taky pěkně drahé.

Ross

Další zastavení je ve městečku Ross. Tady nám ukazovali, jak se těžilo zlato a mohli jsme si půjčit zlatokopeckou pánev a kroužit s ní, až se objevila zlatá zrnka. Vytvořili tu pro turisty něco jako skanzen s vězením, bankou, hotelem a a domkem.

Franz Josef Glacier
Franz Josef Glacier

Slzy lavinové dívky

Konečně jsme u hlavního cíle dnešní cesty. Ubytovali jsme se ve  vesnici Franz Josef a jde se na ledovec, který je vzdálený asi 5 km od této malé turistické vesnice, která je základnou pro všechny turisty a cestovatele.

Franz Josef Glacier, Maorové ledovci říkají Ka Roimata o Hinehukatere –  slzy lavinové dívky.  Maorská legenda vypráví o krásné dívce Hinehukatere, která milovala lezení v Jižních Alpách. Jednou přesvědčila svého přítele Tawe, aby jí doprovázel. Tawe byl méně zdatný lezec, ale měl rád přítomnost Hinehukatere a do hor se vydal. Naneštěstí se z vrcholu uvolnila lavina a Tawe zahynul. Hinehukatere byla zničená a plakala tak dlouho a intenzivně, až se její slzy přeměnily v řeku tekoucí údolím. Ta pak zmrzla a vytvořila ledovec Ka Roimata o Hinehukatere.

Franz Josef Glacier
Franz Josef Glacier

 Franz Josef a Foxův ledovec

V této oblasti jsou ledovce dva Franz Josef a Foxův ledovec,  přezdívaní „zmrzlí obři“. Jsou od sebe vzdálené asi 25 km po silnici. Mě stačí výšlap na Franz Josef. Název ledovce je dost zvláštní. Byl poprvé prozkoumán v roce 1865 geologem  jménem Julius von Haast, který jej pojmenoval podle rakouského císaře.

Jsou dvě možnosti, jak si ledovec prohlédnout. První je si zaplatit průvodce a vyjít si na ledovec, nebo si zaplatit let vrtulníkem. Nejdříve dostaneme přednášku o vzniku ledovce, podíváme se na fotografie, jak ledovec postupně ustupuje. Kdo nemá kvalitní boty a to je můj případ, může si půjčit kotníkové pohorky. Vyfasovali jsme mačky, teplé bundy, ponožky a jdeme na tůru.

Údolí Waiho Valley

První část cesty nás vede do údolí Waiho Valley,  potenciálně nebezpečné prostředí. Hladiny řek a vodních kanálů se můžou rychle měnit a to zejména pokud prší. Celý koryto se může být zcela pokryt povodňovou vodou. Teče tu vodopád Trident Creek Falls. Další kus je jen kamenitá cesta, ale s pěkným výhledem na ledovec. Původně ledovec sahal níže, teď je zde jen prach a štěrk. Jak se dostaneme k ledovci, nasazujeme si horolezecké mačky. Protože jsem tu sama, dali jsme se do řeči s oficiálním průvodcem a celou trasu jdeme spolu. Je to Američan a vyprávěl mi, jak dříve dělal průvodce na raftech na řece Colorado. Už po krátké době mi začaly naskakovat puchýře a cítila jsem, jak se mi ponožky nasakují krví. Nedá se nic dělat, není cesty zpět. Tvářila jsem se jako hrdinka, ale do zpěvu mně nebylo. Asi v půlce cesty jsou ledová jezírka a nějací šílenci se tady koupou. Musejí si nechat oblečené boty a kalhoty. Na některých místech jsem měla opravdu strach, stačilo uklouznout a sjela bych do strašné hloubky. Výšlap zabral 4 hodiny.

Franz Josef Glacier
Franz Josef Glacier

 NP Westland Tai Poutini

Ledovec je 12 km dlouhý a je součástí národního parku Westland Tai Poutini na západním pobřeží. Má plochu 20 kilometrů čtverečných, ale jeho velikost je dána ústupem a narůstáním, způsobené rozdílem mezi táním ledovce a množstvím sněhu, které se postupně hromadí. Oblast národního parku Westland je známá velkým množstvím srážek, které společně se strmými svahy Jižních Alp způsobují, že se zde vyskytují jedny z nejrychleji se pohybujících ledovců na světě. Jedinečnost ledovce je v jeho dostupnost a navíc je to jediný ledovec na světě v blízkosti deštného pralesa a jen 250 metrů nad mořem.

Když jsme se sešli ledovec, dostali jsme diplom za zdolání ledovce, byla to milá pozornost.

cestopis následující den jezero Matheson

cestopis předcházející den Punakaiki

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *