• Menu
  • Menu

NOVÝ ZÉLAND – JIŽNÍ OSTROV 4

Nádherný Nový Zéland

Opouštíme ledovec Franz Josef a ráno vyjíždíme k Lake Matheson v blízkosti Fox Glacier, příroda zde vytváří skutečně ohromující obrazy Nového Zélandu. Vznešeně se zde tyčí nejvyšších vrcholy Aoraki (Mount Cook) a Mount Tasman. Jsme stále v národním parku Westland Tai Pountini.

Jižní Alpy
Jižní Alpy

Visutý most přes řeku Clearwater

Než se vydáme na procházku kolem jezera, zastavujeme se na kávu v Matheson Café. Vyhlídka je zde nádherná.  Jen pár minut od parkoviště je visutý most přes řeku Clearwater. Přístupná stezka se dá projít za necelé dvě hodiny a cestička vede starým lesem, kde roste bílá a červená borovice stromy,  různé druhy kapradin. Stezka vede k hornímu konci jezera. Deštným pralesem každou chvilku zahlédnu záblesky jezera.  U západního konce jezera se dostávám k nejlepšímu výhledu. Odraz hor Aoraki/Cook, Tasman a La Perous v jezeře.

Jezero Matheson
Jezero Matheson

Jezero Matheson

Voda jezera Matheson je tmavě hnědá, zabarvená přirozeným vyluhováním organických látek z okolního  lese. Šťastnou shodou okolností jsou hory na východě umístěny tak  dokonale, že se odrážejí v jezeře. Jezero Matheson vzniklo asi před 14.000 roky, když Fox Glacier postupoval směrem k moři. Zanechal za sebou prohlubeň, která se později naplnila tmavě zbarvenou vodou. Jezero je dobře chráněné před větrem a hladina se snad ani nepohne. Tím poskytuje perfektní zrcadlový odraz hor.

Haast

Projíždíme Regionem Haast, který zahrnuje na ploše 2.500 km2 opravdu překrásnou krajinou plnou zasněžených hor a vodopádů.

Haast valley
Haast valley

Mount Aspiring National Park

Zastavujeme u Bruce bay v zátoce Tasmánského moře. Ubytovali jsme se v místě Makarora Tourist Centre, je tu bazén. Jsme v oblasti Mount Aspiring National Park, u jezera Wanaka na Haast průsmyku. Bohatí turisté, hlavně Japonci odlétají na výlet vrtulníkem na vyhlídku a já se jdu vykoupat do bazénu a projít se po okolí.  Horské scenérie, alpská vegetace, říční údolí a roste tu stříbrný buk.

Večer je BBQ, jídlo se jim povedlo a i jsem se dobře bavila. Domečky v kterých spíme jsou jako salaše, ale dobře vybavené.

Ubyování v Makarora
Ubyování v Makarora

cestopis následující den

cestopis předcházející den – Franz Josef Glacier

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *