• Menu
  • Menu

Brownshill – Irsko 5

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Irsko » Brownshill – Irsko 5

Brownshill Portal Tomb

je volně přístupný a zachovalý dolmen. Oficiálně známý je jako Kernanstown Cromlech. Stojí na kopci, na kterém v minulosti bývalo panství rodiny Browne a po kterém má kopec své jméno. Pohřbívalo se zde jak klasicky, tak žárově. Jelikož u tohoto dolmenu nikdy neprobíhaly archeologické vykopávky, ví se  o podzemní komoře velmi málo. Nejstarší portálové hrobky pocházejí z  let 4000 – 3000 před naším letopočtem. Brownshill Dolmen je postaven ze žuly a vrchní „záklopkový“ kámen váží přes 100 tun. Pravděpodobně je to nejtěžší kámen v Evropě použitý na takovéto stavbě. Nepochopitelné je, jak primitivní člověk zvedl tyto obrovské kameny na své místo. Většina podobných portálových hrobek měla okolo postavený val, nebo byla překryta mohylou. U Brownshill Dolmen se ale žádný pozůstatek této stavby nedochoval.

Dolmeny jsou složitější megalitické stavby, skládají se z několika stojících menhirů, přes které je položen plochý kámen, pod kterým vzniká menší prostor. Název bývá odvozován z galského dol = stůl, men = kámen. Místo má zvláštní kouzlo, nejsou tu davy turistů, jsem v krásné přírodě a o pár metrů dál se pase skot.

Brownshill Dolmen
Brownshill Dolmen

Brownshill Dolmen, v hrabství Carlow, je necelých 80 km od Dublinu. Jela jsem sem autem východně od města Carlow na Hacketstown Road, je tu maličké parkoviště. Bez auta je možné se sem dostat pěšky od železniční zastávky Carlow.

následující výlet Hook Head

předcházející výlet HILL OF TARA

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *