• Menu
  • Menu

Thajsko, Kambodža, Laos, Vietnam

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Thajsko » Thajsko, Kambodža, Laos, Vietnam

Ko Surin – MOKENOVÉ – cestování s dětmi

Mokeni – mořští cikáni , starobylé kočovné rody , které žily mezi souostrovím Barmy a ostrovy severního pobřeží Thajska po tisíce let. Mají velké znalosti a respekt k přírodě s kterou žijí v harmonii a úctě .

ko surin – cestování s dětmi

Pro výrobu svých tradičních kabang- hausbótů používají přírodní materiály.Lodě jim slouží jako pracovna, ložnice , kuchyň.Je čím dál těžší pro ně žít svým tradičním způsobem.Tlak civilizace je pro ně obrovský.Nejsou schopni si hledat zaměstnání a změnit své životy od základů, tak jak na ně naléhají některé programy různých vlád.Nemají žádné občanství , nemají svůj psaný jazyk.Veškeré tradice a jejich řemeslný um je předáván generačně v ústní podobě.

ko surin moken – cestování s dětmi

Mokeni jsou velcí znalci nejenom přírody, ale i moře .K obstarání obživy jim stačí sítě a hroty šípů . Své přebytky a krásné rukodělné výrobky směňují za další zboží.. Jsou jedni z mála , kteří věděli, že přijde tsunami.Dokázali ochránit sebe, byli však zničeny jejich skromné příbytky a lodě.

Každý rok v dubnu pořádají Mokenové uctívání předků a vyzývání duchů , aby se o ně postarali a ochránili je.
Je známé, že Mokenové a jejich děti jsou spjati nejenom s přírodou, ale i s mořem.Je vědecky prokázáno , že vidění dětí Moketů je dvakrát ostřejší než zrak evropských dětí.
Budoucnost všech „mořských cikánů“ je v respektování jejich práv a možností dále vést jejich život v úctě , spjatý s přírodou a řemeslnou dovedností .

ko surin moken – cestování s dětmi

My jsme navštívili Mokeny na ostrově Ko Surin . Je zde jejich osada, kde tráví dobu , kdy nemohou být na moři.V roce 2004 bylo jejich zázemí totálně zničeno.

ko surin moken – s náčelníkem  Mokenů

Je příjemné zjištění , že právě těmto Mokenům pomohli k návratu zpět na Ko Surin a s obnovou jejich vesnice čeští horolezci.

Ve vesnici Mokenů na Ko-Surinu je vystavěna pro děti i nová škola. Jezdí sem mnoho turistů, a je jenom otázkou času, kdy vesnice a jejich původní osídlenci dopadnou stejně jako horské kmeny třeba v Severním Thajsku.

Je to těžké , ale tyto děti nepotřebují naše cukrovinky a lízátka nebo peníze. Potřebují pomůcky potřebné ke vzdělání a kvalitní jídlo jako je rýže a zelenina. Neučme je čekat na almužny a nechme je žít jejich život plný mořského Slunce a vzájemného porozumění s jejich tradicemi.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.