• Menu
  • Menu

Myanmar – Cihlové děti z Bangladéše

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Myanmar /Barma/ » Myanmar – Cihlové děti z Bangladéše

Mrauk U – na cihlovém poli

Mrauk – U, to nejsou jen překrásné stúpy zahalené v ranním a večerním kouři, výlety po řece Lay Myo za Pavoučími ženami s nádhernou okolní přírodou, místo s úsměvy báječných lidí , s jejich řemeslným umem i při zpracování plodin na polích. V Mrauk U jsme také objevili děti při těžké práci.

Cihelna

Do cihelny, kde se ručně vyrábějí nepálené cihly jsme zabloudili. V polích, kousek za městem. Mimo dospělých mužů jsou zde mladí chlapci i dívky. Dívky ve svých barevných šatech s namalovanými rty vypadají jako sluneční paprsky na prašném nebi.

V rukách několik těžkých cihel, až se jejich křehká těla ohýbají k zemi. Vidí, že je fotíme a tak se zubí od ucha k uchu. Jsou z Bangladéše, levná pracovní síla pro těžkou mužskou práci.

Mrauk U , cihelna v polích

Chlapi jen pobízejí ať si řeknou o dolary, když na ně míříme objektivem fotoaparátu.

Jsou vlastně moc milé a my s nimi strávíme krátký čas, který stačí k tomu, aby si člověk uvědomil, jak my se v té naší zemi máme, ten blahobyt a nadbytek!

V Myanmaru jsme děti viděli pracovat i na polích , v přístavech a na lodích, restauracích i při těžké kamenické a řemeslné výrobě….

Mrauk U , cihelna v polích

Cihly v polích

I Myanmar pomalu ustupuje od některých svých tradičních výrobních a řemeslných postupů. Vzrůstající výstavba  a hlad po stavebním materiálu, jako jsou cihly, nahrazuje čím dál častěji mechanická a strojová výroba. Není to jen modernizace, ale i nutnost ekologicky přemýšlet.

Mrauk U , cihelna v polích

Dříve levnější a ručně dělané cihly, dnes nahrazují právě ty z továren. Na výrobu ručních cihel je potřebný velký počet pracovníků / i těch dětských/ obrovské plochy pro výrobu, kde je nutné odebírat zem pro jejich výrobu, dále je to pak množství dřeva  a za další neekologické pálení a prostory na sušení vyrobených cihel. V polních podmínkách je zkrácená i doba podle počasí, je nutné se připravit na dobu deštivých monzunů v Asii.

Mrauk U , cihelna v polích

Otázkou je, zda je to pro všechny lepší, a zda tato změna neuvalí, nejen bangladéšské děti, ještě do větší chudoby.

Mrauk U , cihelna v polích

Mrauk U

Mrauk U ( barmsky မြောက် ဦး မြို့ (mrauk u: mru , dříve známý jako Mrohaung ) je archeologicky významné město  v severním státě Rakhine v Myanmaru . Mrauk U je  hlavním městem  okresu Mrauk U.  Od roku 1430 do roku 1785  bylo hlavním městem  království Mrauk U, nejdůležitějšího nejsilnějšího království ve státě Rakhine (Arakanese).

Mrauk – U

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *