• Menu
  • Menu

Ngapali – lázně pro tělo i duši

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Myanmar /Barma/ » Ngapali – lázně pro tělo i duši

 NGAPALI

Popravdě řečeno, na pláž v Ngapali , jsme plán jet neměli. Cesta sem,  byla vlastně náhradou,  za cestu do barmských hor na festival horských kmenů Naga. Mezipřistání , zde v Ngapali, bylo poprvé cestou do Sittwe , kdy jsme přistávali v bílém písku na břehu krásného moře. Z letadla vystupovali turisté, kteří se těšili na dovolenou strávenou v luxusních hotelech na pobřeží. A já , milovník mořských vln, jsem jim sice tiše, ale záviděla. Naše cesta zpět sem do Ngapali byla trochu komplikovanější , ale o to poté zajímavější.

Po času stráveném v místech, kde jsou pavoučí ženy, v městě starých stúp a historie Mrauk U , kterému se říká starý Bagan i místech, kde lidé se smějí při práci, a v místech, kde na Vás pořád ještě dýchá duch starého světa, jsme se vydali sem do Ngapali,  kde jsme chtěli odpočinout a rozmyslet další cestu po krásách země Myanmaru. Letenky ze Sitwe se nám kvůli obsazenosti letadla,  sehnat nepodařilo a tak jsme volili cestu lodí, autobusem a tuk- tukem.

Cesta do Ngapali

Cesta i s nocí, strávenou v dost příšerném guest housu ve městě Taunggok, nám trvala nějakých 36 hodin. Taungkok je vzdálen od Tandwe asi 802 km. Odtud můžete pokračovat dále lodí do Sittwe. Díky setkání s prima chlapíkem Janem ze Skotska se nakonec dostáváme do resortu, který by nám byl asi jinak skryt. Jan, zde už trávil Štedrý den, a nyní se sem vrací. Tady bude odpočívat 14 dní, je mu 73 let a teď  sem přijel po měsíci cestování  v  Číně. Do Ngapali se létá především letadlem. Přiletíte do města Tandwe, odtud pak taxíkem jedete nějakých 5 km a  jste na plážích v Ngapali.

Ngapali beach
Ngapali beach

4 dny v Ngapali

O místě jsme toho moc nevěděli a také moc neočekávali. Rozhodli jsme se, že zde strávíme 4 dny. Náš resort měl pěknou restauraci, příjemné bungalovy, vstup přímo na krásnou pláž  a hlavně i cena byla přijatelná. I se snídaní jsme zaplatili nějakých 35 USD a to po našich zkušenostech s ubytováním a na tak pěkném místě, bylo opravdu paráda. Na obou stranách od resortu po pláži jsou další resorty a malé rodinné restaurace. Úžasné na  tom všem je, že když se brouzdáte  a procházíte po pláži, neruší  vás velké komplexy hotelů, vše působí příjemně a klidně. Aspoň teda na té pláži,  co jsme bydleli my.

barmské ženy s ovocem pláž Ngapali
barmské ženy s ovocem pláž Ngapali

Malé  restaurace a pohoda

Dlouhé procházky po mořském pobřeží si můžete zpříjemnit ochutnávkou různého ovoce, které nad hlavami roznášejí barmské ženy, určitě vyzkoušejte masáž, nebo jenom užívejte slunečních paprsků, mořských vln a klidu, který zde zatím vládne.  Zapadající slunce je pak určitě příjemné strávit v nějaké ze zdejších hospůdek. Jídlo, většinou nějakou rybu, jsme si zamluvili už třeba během dne. Za pár dolarů se vám dostane opravdových delikates, ať už to bude barracuda, nějaký ten krab, lobster  nebo báječně upravená  barmská zelenina. Rozlehlá pláž je relaxace a i když  tu jsou turisté, máte   pocit, že jste tady sami. Jednou jsme vyzkoušeli nádherně položenou restauraci blízko rybářské vesnice. Pokud není velký odliv, musíte  se nejdříve brodit vodou, dojdete k dřevěnému můstku, který vás dovede do restaurace s nádhernou vyhlídkou na celé panorama Ngapali. Klientela je z okolních drahých hotelů , ale  rádi sem přijdou i další návštěvníci Ngapali,  pije se zde i víno a také ceny jsou tady mnohem mnohem vyšší, než jinde. Určitě to stojí za to sem zajít, ale co se týče jídla, pochutnali jsme si lépe v malé restauraci.

Každé ráno jsem  chodila plavat do moře, většinou jsem byla na pláži sama, někdy mi  zamával ze břehu zbloudilý ranní běžec. Domorodci, ráno zabalení do teplých bund a šálů, si možná spíše klepali na čelo a určitě raději pracovali, než by vlezli do vody.

západ slunce nad Ngapali

Rybářská vesnice u Ngapali

Ranní vycházka do přilehlé rybářské vesnice byla opravdovým balzámem. Jedním slovem nádhera. Muži, kteří právě přijížděli z rybolovu. Bárky a lodě postupně  vrhaly na pláž své úlovky. Sbíhající se lidé z celé vesnice, ženy, děti , to vše byl jeden velký uspořádaný stroj na práci. Paleta modrých a hnědých sítí, barevné lodě, zvonící ženský smích, kouř z cigaret i ohýnků, přepestré barvy šatů,  se odrážely do paprsků vycházejícího slunce. Vytažené sítě, ryby, rybky, vše mělo své místo. Hbité ruce  třídily velikosti, druhy , další ruce přenášely, krájely, rozhazovaly ryby a rybky. Malí klučící poháněli zručně kolové pneumatiky a radost z právě probuzeného ráno  se mísila s vůni právě ulovených ryb.

Do okolí Ngapali  je možné udělat několik  příjemných výletů, do vesniček ať už do Mya Pyin, Lontha nebo Jade Taw Village. Na cestu si můžete půjčit kolo, motorku nebo najmout tuk tuk. Cestou po hlavní silnici jsem z přilehlého kopce měla Ngapali jako na dlani. Moře, lodě,  skaliska i palmy, na druhé straně pak vodní nádrž a úrodný kraj s políčky. 4 dny zde, uběhly hodně rychle a místo nám rychle přirostlo k srdci.

Loučení s Ngapali

V resortu jsem se seznámila s kanadskou spisovatelkou, která zde na celý měsíc již poněkolikáté zakotvila a čekala, že ji  zde osloví múza, která jí dovolí napsat další román. Pravda je, že v tuto chvíli jsme si nepřála nic jiného, než být také spisovatelkou a zůstat další dny na nádherném místě jako je Ngapali, nechat volnost svým  myšlenkám a užívat možná jedno z mála míst, kde jsme objevili /zatím ještě ?/ráj .

rybářská vesnice Ngapali
rybářská vesnice Ngapali

Pláže Ngapali

Ngapali – pláže dlouhé několik kilometrů, omývané vodami Bengálského zálivu. Jméno dostala Ngapali po zpupném Italovi, který vzpomíná na svůj domov v Neapoli. Hotely i turisté přibývají , ceny se zvedají , každoročně geometrickou řadou. Modernizuje se také letiště v Ngapali. Pro surfování je vhodná doba od května do října. Pro milovníky golfu je zde golfové hřiště, cca 5 km od Ngapali.

celý cestopis Barma : tady

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentářů