Porto Moniz
Severní pobřeží Madeiry je snad ještě nepřístupnější než to jižní. Ostré skalní výchozy a jen malé plochy, kde se dá něco vypěstovat a postavit obydlí, způsobily, že je tato část ostrova jednou z nejméně obydlených vůbec.
I zde se najdou zajímavá městečka a vesničky, nebo třeba krátké túry okolo pobřeží. Připravte se ale na výrazné klesání a následné výrazné stoupání. Rovných pěších tras, které jsou na ostrově často okolo levad, se tady nedočkáte. Cesta autem může být pro lidi trpící nevolností utrpením. Pokud máte tento problém, doporučuji do batohu přibalit kinedril.
Kromě překrásných výhledů jsou na severní straně ostrova dvě významnější městečka, ve kterých byste se měli alespoň na chvíli zastavit. Jsou jimi Sao Vicente a Porto Moniz. Sao Vicente je známé díky svým lávovým jeskyním, Porto Moniz zase pro své přírodní bazénky, které nabízí skvělý způsob ochlazení v horkých letních dnech.

Jeskyně v Sao Vicente
Sao Vicente se nachází na konci údolí, kde údajně došlo k počátečnímu formování ostrova. Během návštěvy zdejších jeskyní se nejenom projdete 700 metry lávových tunelů (což vám s průvodcem v portugalštině a angličtině zabere přibližně 30 minut). V návštěvnickém centru na vás bude čekat i výstava o vulkanické činnosti, film o Madeiře a jejím vzniku a pomocí 3D filmu se dokonce dostanete i na cestu do zemského jádra. Co se týká grafického zpracování zdejších projekcí, nečekejte žádné velké zázraky, ale jak se říká, každá snaha se cení.
Asi nejlepší částí je samotný průchod jeskyněmi, které byly vytvořeny během erupce před 400 000 lety. Pro návštěvníky je sice zpřístupněno pouze 700 metrů, celková známá délka tunelu je ovšem více než 1 km a je to tak největší doposud známý lávový tunel na ostrově.
Vstupné do jeskyní je 8 euro za osobu. Případné slevy se vztahují pouze na děti, nebo velké skupiny. V Sao Vicente vás k jeskyním navedou dobře viditelné cedule. Pro turisty je připraveno i menší parkoviště.

Porto Moniz
Jinou turistickou atrakci nabízí Porto Moniz. Přírodní bazénky, které vás v horkých dnech spolehlivě ochladí, se nachází v místech, kde ještě v minulém století fungoval čilý velrybí lov. Tuto skutečnost dokládá malá expozice mezi restaurací a obchodem se suvenýry. Většina Madeiřanů byli zemědělci, takže pokud zrovna nebyly velryby na dohled, spořádaně se starali o svá políčka.
Stačil jeden signál ze strážní kamenné budky, aby všichni všeho nechali a jelo se na velryby. Rozhledu, díky které se místní dozvěděli o připlutí dalšího mořského obra, můžete zpozorovat v kopci nad městem i dnes.
Porto Moniz stojí za návštěvu, i pokud přiletíte na Madeiru během zimního období. Sice se tady nevykoupáte v přírodních bazéncích, zato si můžete užít výstavu o velrybách, případně o vavřínovém lese, který Madeiru z velké části pokrývá, a který je chráněn pod logem UNESCO.
Přidat komentář